Hazánkban terjed a „zöld” csomagolás
Az egyszer használatos műanyagok törvényi korlátozása kapcsán mára már mindenki megismerte a BIO lebomló/komposztálható műanyagokat. De vajon azt is tudjuk, hogyan bánjunk vele?
Használat után hová tegyük a BIO csomagolóanyagokat?
– Az OK compost Home termékek a házi komposztban kb. fél év alatt lebomlanak, és értékes biomassza keletkezik belőlük. A kommunális hulladék között is lebomlanak valamivel több idő alatt. A nagy kérdést hazánkban jelenleg az OK compost Industrial jelenti, mivel ezek a termékek ipari komposztálóban nagyon gyorsan, már 3 hónap alatt lebomlanak. Viszont ezek visszagyűjtése és az ipari komposztálók kiépítése az EU-s trendeket követve, fejlesztés alatt állnak. Ezeket a termékeket jelenleg Magyarországon a kommunális hulladék közé dobjuk, ahol szintén lebomlik valamivel hosszabb idő alatt, vagy a többi hulladékkal együtt azok életútját járja be. Vitathatatlan, hogy emiatt az OK compost Home jelenleg jobb választás, ezért is helyezik prioritásba a környezetvédelemre érzékeny nagy kereskedelmi üzletláncok. A környező országok hulladékgazdálkodási trendjeit figyelembe véve ez a jövő, törekedve a körforgásos gazdaságra a visszagyűjtés és a komposztálás által, vagy az újrahasznosítással, új re-bio termékek előállításával.
Minden területen használhatjuk a BIO alapanyagot?
– Egyelőre az élelmiszer-csomagolásnál a hagyományos polietilén alapanyagból készült termékeket használják. De természetesen folynak ezirányú fejlesztések. Az élelmiszeriparban több szigorú kritériumnak is meg kell felelni, úgymint a higiénia és az eltarthatóság. Az előbbinél nagyon komoly szabályrendszerrel kell hogy rendelkezzen az a gyártó, ahol ezek a termékek készülnek. Ezen körülmények szintén tarthatóak a lebomló termékek előállításánál is. A BS Plastic az egyik legmagasabb szintű élelmiszer-higiéniai rendszer szerint működik, ezzel vevői igényeinket maximálisan kielégítve. Az eltarthatósággal szembeni kritériumokkal viszont a polietilén egyelőre jobban versenyez, mint a bio. Ezért ezen a területen továbbra is nélkülözhetetlen a hagyományos alapanyag. (x)
Kapcsolódó cikkeink
Fenntartható innovációk a műanyagipar élvonalában
A BS Plastic Kft. több mint két évtizede bizonyítja, hogy…
Tovább olvasom >Zöld gasztronómia – Mi lehet a fenntartható siker receptje?
A SIRHA Budapest 2024 szakkiállításon, az MMSZ HoReCa és Event…
Tovább olvasom >Válaszúton a csomagolóipar
A hazai csomagolási piacnak napjainkban egyszerre több kihívásnak is meg…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új napelemparkkal bővül a Nestlé szerencsi gyár
Jövő márciusban lép működésbe az az 1,5 GW éves teljesítményű…
Tovább olvasom >K&H innovációs index: mélyponton a magyar vállalati innováció
A K&H innovációs index 2024 második félévi eredményei a hazai…
Tovább olvasom >Jelentős minimálbér-emelés várható Magyarországon: 2027-re 374 ezer forint lesz a bruttó összeg
Jövőre 9 százalékkal, 2026-ban 13 százalékkal, 2027-ben pedig további 14…
Tovább olvasom >