GKI: A foglalkoztatottak munkahelyi helyzete 2020 júliusában
A GKI Zrt. egy 1000 fős, reprezentatív lakossági kutatást folytatott annak érdekében, hogy megtudjuk, az alkalmazottak hogyan dolgoznak a koronavírus járványt követő időszakban. Míg június elején a fővárosban még tartottak a járványügyi korlátozások, addig júliusra ezek az egész ország területén megszűntek. Júniusban 657 fő, míg júliusban 582 fő válaszolt kérdéseikre.
Forrás: GKI
Júniushoz képest nagymértékben nőtt (67%-ról 73%-ra) a munkahelyükre bejárók száma, miközben a távmunkában dolgozók száma ezzel párhuzamosan csökkent (20%-ról 14%-ra). Kissé mérséklődött az állásidejüket töltő foglalkoztatottak aránya is (3%-ról 2,5%-ra), míg a fizettet szabadságon lévők száma (közel 1,5%) nem változott. Ugyanakkor 2 százalékponttal nőtt a részállású munkavállalók száma, mely így már elérte a foglalkoztatottak 9%-át. Csökkent ugyanakkor a fizetés nélküli szabadságot töltők aránya (1,5%-ról 0,4%-ra). A felmondási idejüket töltők súlya 0,4%.
Megvizsgáltuk azt is, hogy a kérdezett foglalkozása alapján milyen különbségek adódnak. A munkahelyükre bejárók legnagyobb arányban a vezetők és szakmunkások körében voltak (87%, illetve 91%), míg a vállalkozók és diplomások körében volt ez a legalacsonyabb (61%, illetve 63%). Távolról jellemzően a diplomások dolgoznak, 30%-uk volt távmunkában.
A vállalkozók körében nagy az állásidejüket töltők súlya (17%), míg fizetett szabadságon főleg a vezetők vannak (5%). Rendkívül magas arányban vannak részmunkaidős foglalkoztatottak a betanított és a szakmunkások körében (24%), de 15% a részmunkaidős foglalkoztatás az egyéb szellemi foglalkoztatottaknál is. (GKI)
Kapcsolódó cikkeink
A GKI 2-2,5%-os gazdasági növekedést vár 2025-ben
A GKI Gazdaságkutató Zrt. 2025-re 2-2,5%-os GDP-növekedést prognosztizál, amely a külpiaci…
Tovább olvasom >Márciusban stagnált a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett –…
Tovább olvasom >GKI-elemzés: árréstop – mentőöv a vásárlóknak, béklyó a piacnak
Nagy Márton miniszter bejelentésé alapján, 2025 márciusában a Magyar kormány…
Tovább olvasom >További cikkeink
A szolgáltatások drágulása hajtja az inflációt – nem az élelmiszerek
Bár a közbeszédben és a kormányzati intézkedések fókuszában továbbra is…
Tovább olvasom >MLBKT: márciusban további fellendülést jelez a BMI
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke 51,2 – közölte…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: szükség van az árrésstopra
A keddi adatok is bizonyítják, hogy szükség van az árrésstopra…
Tovább olvasom >