GfK: romlott a fogyasztói hangulat Németországban
A koronavírus-járvány terjedését fékező korlátozások miatt romlott a német fogyasztók hangulata januárban, már a negyedik egymást követő hónapban a GfK nürnbergi gazdaságkutató intézet felmérése szerint.
A nyári hónapok erőteljes javulása után ősszel megtört az emelkedő dinamika és érzékelhető csökkenésre váltott a Gfk fogyasztói hangulatindexe. A járvány miatt újra bevezetett szigorú zárlat súlyos csapást mért a fogyasztók hangulatára, a vásárlási hajlandóság szabadesésre váltott, míg a gazdasági és jövedelmi várakozások mérsékelten csökkentek.
Az intézet előrejelzése szerint a januári mínusz 7,5 pontról mínusz 15,6 pontra süllyed a hangulatindex februárban, ami tavaly június óta a legalacsonyabb érték. Elemzők ennél jóval kisebb csökkenéssel, mínusz 7,9 ponttal számoltak februárra. Egy évvel ezelőtt, tavaly januárban 9,7 ponton állt a hangulatindex értéke.
A Gfk metodikája szerint a hangulatindex nulla pont feletti értéke azt jelzi, hogy a fogyasztás éves összevetésben emelkedik, a nulla pont alatti érték pedig csökkenést mutat. A háztartások fogyasztásában éves szinten 0,1 százalékos változást jelez minden egyes pont.
A koronavírus-járvány második hulláma tavaly ősszel kezdődött el. A kormány december 16-án vezette be a társadalmi és gazdasági élet legtöbb területét befagyasztó zárlatot. Csak az alapvető árucikkeket forgalmazó boltok tartanak nyitva, és munkába csak azok járhatnak, akiknek otthoni munkavégzése nem megoldható. A korlátozások egyelőre február 14-ig érvényesek.
Rolf Bürkl, a GfK kutatója az adatokat kommentálva rámutatott, hogy a fogyasztók hangulatát nehéz kihívások terhelik az első negyedévben. Ahhoz, hogy tartósan helyreálljon a bizalom, a fertőzési aránynak a mostaninál nagyobb mértékben kell csökkennie, mert csak akkor lehet jelentősen lazítani a járványellenes intézkedéseket – hangoztatta, hozzátéve, hogy mindez azt jelenti, hogy még várni kell egy ideig a fellendülésre.
A kiskereskedelmi szektor nagy részének bezárása a tavasszal elrendelt első zárlathoz hasonló káros hatást gyakorolt a fogyasztói kiadásokra. Bár a fogyasztók vásárlási hajlandósága decemberben még elfogadható szinten állt, januárban már drasztikusan romlott. A vásárlási hajlandóságot számszerűsítő mutató értéke nulla pontra zuhant a decemberi 36,6 pontról, szinte elérhetetlen távolságba került az egy évvel korábbi 55,5 ponttól.
A gazdasági kilátások megítélése viszont csak enyhén romlott januárban. A fogyasztók gazdasági kilátásokról alkotott véleményét számszerűsítő mutató 3,1 ponttal, 1,3 pontra süllyedt, de értéke még így is meghaladja a tavaly januári mínusz 3,7 pontot. A kedvező trend annak köszönhető, hogy a munkaerőpiaci helyzet stabil maradt a mély recesszió ellenére, és a német gazdaság egyik pillérét képező feldolgozóipart nem érintették a korlátozások.
A jövedelmi várakozások a negyedik egymást követő hónapban mérséklődtek. A várakozásokat számszerűsítő alindex 6,5 ponttal, mínusz 2,9 pontra süllyedt januárban, nagyon messze áll az egy évvel korábbi 44,6 pontos értéktől. A szigorú zárlat meghosszabbítása még valószínűbbé tette, hogy a járvány sújtotta iparágakon csődhullám söpör végig. Ez pedig szítja a munkanélküliségtől való félelmeket, következésképpen rontja a jövedelmi várakozásokat.
A felmérés adatait január 7. és 18. között gyűjtötték össze mintegy kétezer fogyasztó megkérdezésével. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >Piactér-koncepciójával a szupermarketizáció útjára lépett a Penny Németországban
A Penny németországi piactér-koncepciója evolúciós lépés a szupermarketizáció útján. A…
Tovább olvasom >Ismert YouTube sztár adományozta egy berlini Edeka üzlet teljes készletét rászorulóknak
MrBeast, a világ egyik legismertebb YouTube-sztárja, egy berlini Edeka üzlet…
Tovább olvasom >További cikkeink
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én délig
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én, a…
Tovább olvasom >Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >