GfK: olcsóbb termékeket keresnek a vásárlók
Tavaly a kiskereskedelmi forgalom 1,9 százalékkal 2.789 milliárd forintra nőtt, ez az 5,4 százalékos áremelkedés, a 0,4 százalékos mennyiségi csökkenés, illetve a 3,1 százalékos termékstruktúra váltás (az olcsóbb termék választásának) az eredője – mondta Vella Rita, a GfK Hungária piackutató ügyfélkapcsolati igazgatója sajtótájékoztatón kedden Budapesten.
A bolttípusok közül egyedül a diszkont áruházak nyertek, forgalmuk 14 százalékkal növekedett 2011-ben – tette hozzá az igazgató.
Kozák Ákos, a GfK Hungária igazgatója szerint az idén nem lesz trendforduló a kiskereskedelemben, inkább 1 százalékkal csökken a piac. Ezt azzal indokolta, hogy a GfK mérése szerint márciusban a fogyasztási várakozások és a komplex fogyasztói bizalmi index ugyan elmozdult emelkedni kezdett, viszont a vásárlási hajlandóság továbbra is lefelé tart. Így például a tartós fogyasztási cikkek vásárlását továbbra is elhalasztják a háztartások.
Tavaly az egy háztartásra jutó kiskereskedelmi vásárlás 694 ezer forint volt, 1,9 százalékkal több, mint 2010-ben. A vásárlási gyakoriság viszont 4,5 százalékkal, évi 294-re csökkent, így egy vásárlásra 2.372 forint költés jutott. Ez utóbbi 6,8 százalékkal több, mint a 2010. évi – ismertette az adatokat Vella Rita.
Kozák Ákos megjegyezte, hogy a kiskereskedelmi értékesítés összege önmagában megtévesztő, mivel akkor valós a növekedés, ha az eladott áru mennyisége is nő.
A magyar kiskereskedelemben a saját márkás termékek aránya 27 százalék, ez kiugróan magas a környező országokhoz képest. Tavaly minden elköltött 100 forintból 26 forintért akciós terméket vásároltak a fogyasztók.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >