Francia sajtot vontak ki a forgalomból
E. coli baktériummal szennyezett francia sajtot vontak ki a kereskedelmi forgalomból a hatóságok – írja a magyaridok.hu.
A tájékoztatás az EU gyorsriasztási rendszerén érkezett, a termék ugyanis több tagállamban, köztük Magyarországon is kapható volt. A jelzés után a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) haladéktalanul megtette a szükséges lépéseket ahhoz, hogy a szóban forgó sajt minél előbb eltűnjön a boltok polcairól. A hatóság azonban így is azt kéri a lakosságtól, hogy aki vásárolt a Fromagerie d’Anjouin nevű cég termékéből, ne fogyassza el.
A sajtkülönlegesség vélhetően kezeletlen kecsketejből készült. A nyers tej és a nyers tejből készült termékek fogyasztása ugyanakkor jelentős egészségügyi kockázattal jár. A nyers tej – főleg intenzív állattartási körülmények között – tartalmazhat olyan baktériumokat, amelyek súlyos betegségeket okozhatnak. A kockázatot csak megfelelő és kellően hosszú idejű érlelés képes némiképpen csökkenteni.
A kezeletlen tejben leggyakrabban a kampilobaktérium, a szalmonella és az E. coli fordulhat elő. Az általuk okozott megbetegedések főbb tünetei a hányás, levertség, rossz közérzet, hasmenés, hasi fájdalom. Egészségügyi szempontból ezért csak a felforralt vagy pasztőrözött tej fogyasztása biztonságos. A Nébih szerint a legnagyobb veszélyben a csecsemők, a kisgyermekek és a várandós anyák vannak. De az időseknek és a legyengült immunrendszerű személyeknek sem ajánlott nyers tejet vagy ebből készült élelmiszert fogyasztaniuk.
A nyers kecsketej mikrobiológiai szennyezettségének különösen nagy a valószínűsége.
Az iparilag előállított tejtermékeket általában megfelelően hőkezelt tejből készítik, a nyers tejből gyártott tejtermékeket pedig „Nyers tejből készült” figyelmeztető jelzéssel kell ellátni, hogy aki ilyen terméket fogyaszt, az az ezzel járó kockázat tudatában legyen. (magyaridok.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója
Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál…
Tovább olvasom >Agrárkamara: nem kérünk az ukrán importból
Az Európai Bizottság határozatlan idejű kedvezményeket javasol Ukrajnának a lejárt…
Tovább olvasom >Fókuszban az ifjú gazdák és az élelmiszerbiztonság – szeminárium Brüsszelben
A fiatal termelők megerősítése, a generációváltás támogatása, a rövid élelmiszerláncok…
Tovább olvasom >További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >Háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az Árfigyelőben
Újabb 42 termékkategóriával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett,…
Tovább olvasom >