Főleg Európa északi fele járt rosszul a tavaszi időjárással
Rendkívüli volt az idei tavaszi időjárás, ami Európa felét – különösen az északi területeket – negatívan érintette, számol be az USDA a világ mezőgazdasági termeléséről szóló, júliusi jelentésében. Az európai kontinensen átlagosan 5,6 t/ha-os hozam mellett 145 millió tonna búza kerülhet a raktárakba. Ez 4 százalékkal kevesebb, mint az ötéves átlag. A területi anomáliák azonban ennél sokkal nagyobbak voltak.
A nálunk április-májusban tapasztalt aszályos időjárás Európa északibb országaiban júniusban is folytatódott. A búzaszemek megszorultak vagy nem telítődtek ki. A legnagyobb veszteségeket Németország szenvedte el, de Lengyelországban, az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Bulgáriában, Csehországban, Ausztriában (illetve a balti államokban) is jelentős a hozamkiesés. Franciaországban végül a júniusban érkező esők tették tönkre a termést: megdöntötték az állományokat, és fuzáriumos fertőzés terjedt az egyébként is kilúgozott, azaz beltartalmában felhígult kalászokon. Csak két tagállam akad, amelyik többlettermést realizálhat idén: az egyik Szlovákia, a másik Spanyolország. Utóbbi ritkán lát ennyi éltető esőt késő tavasszal, mint az idén, amit a búza hálásan fogadott. Sajnos egyik ország sem tartozik a legnagyobb gabonatermelők közé.
Tőlünk keletre is óriási búzatermelők vannak, de az idei év náluk sem sikerült jól. UKrajnában szintén a szárazság miatt várnak másfél millió tonnával kevesebb búzatermést, mint tavaly (25,5 millió tonna), Oroszországban pedig a tavalyi rekord után most 18 millió tonnával kevesebb kenyérgabona kerülhet a raktárakba (67 millió tonna). (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
A mezőgazdaság hitelállománya 6 százalékkal mérséklődött
A mezőgazdaság hitelállománya 6,0 százalékkal 1001,2 milliárd forintra mérséklődött az…
Tovább olvasom >Az öntözésen múlhat a mezőgazdaság jövedelemtermelő képessége
Egyre jelentősebb vízhiány vár Európára, ezért az öntözésen és a…
Tovább olvasom >A mezőgazdasági beruházások 42 százalékát épületekre és építményekre fordították 2024-ben
A KSH előzetes adatai szerint 669,4 milliárd forint volt a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >Kismértékben emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe júniusban a hús, tejtermékek és növényi olajok drágulása miatt
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >