FM: csaknem 4 milliárd forint jut a tejtermelők támogatására
Csaknem négymilliárd forint támogatást kapnak a tejtermelők az idén, a rendkívüli, 2,9 milliárd forintos európai uniós agrártámogatás mellett a kormány korábbi uniós támogatásból még több mint egymilliárd forintot juttat az ágazatnak, ami minden idők legmagasabb tejtermelői támogatása – mondta Feldman Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára csütörtökön, az M1 aktuális csatornán.
Emlékeztetett: Magyarország az európai tejtermelésben betöltött szerepénél jóval nagyobb, 2,9 milliárd forintos támogatást kap az EU-tól, amit a tejtermelők és a sertéstermelők között oszthat meg.
A kormány úgy döntött, hogy mivel a sertéstermelőknek jövő év január elsejétől áfacsökkentést vezetnek be, valamint idén 8,5 milliárd forintos új támogatáscsomag indult, ezért a rendkívüli uniós támogatást a tejtermelők kapják.
„Itt jobban fáj most jelen pillanatban” – fogalmazott, hozzátéve: összességében ez nem akkora összeg, amit szét lehetne osztani minden magyar állattartó között, mert akkor nem lenne észlelhető senki számára.
A tejpiaci feszültség miatt a kormány minden idők legmagasabb tejtermelői támogatását fizeti ki idén – mondta, hozzátéve, ez az összeg segíteni fog abban, hogy a vállalkozások, a helyzetet túlélve, tovább működhessenek.
A támogatást a brüsszeli döntéseket követően az év végén, vagy legkésőbb jövő év januárban kapják meg a magyar tejtermelők – közölte.
Kitért arra, hogy az elmúlt évben az európai tejpiacon komoly áresés történt, ami Magyarországon sok ezer termelőt, családot érint. Magyarországon egy év alatt 24-28 százalékkal estek a termelői árak, így a legtöbb tejtermelő alacsonyabb árat kap a megtermelt tejért, mint amennyiért előállítja. Ez tartósan nem fenntartható, beavatkozást igényel, ez így van az összes európai tejtermelő országban – húzta alá.
Az okok között Feldman Zsolt a túltermelést emelte ki, mivel megszűntek az eddigi termelést korlátozó kvóták, valamint az európai tejszektornak óriási kiesést jelentő orosz embargót és az ázsiai-kínai felvásárlás visszaesését említette.
Emlékeztetett: a feszített helyzet miatt a közelmúltban több ezer tejtermelő gazda tüntetett Brüsszelben, hogy az EU találjon megoldást. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Eladja a Müller Milk & More üzletágát a brit Freshways csoportnak
A tejipari csoport stratégiai felülvizsgálatot követően döntött az eladásról. Úgy…
Tovább olvasom >Precíziós tejtermelő laboratórium épült Kaposváron
A tehéntartás legkorszerűbb technikai megoldásait felvonultató úgynevezett precíziós tejtermelő laboratórium…
Tovább olvasom >Új szegmens felé nyit a hazai italgyártó
Sunnywood Farms néven új, elsősorban gyerekeknek szóló termékcsalád jelenik meg…
Tovább olvasom >További cikkeink
Egyre inkább az akciókra alapozzák a karácsonyt a magyarok
A tavalyi évhez hasonlóan idén is a tudatosság határozza meg…
Tovább olvasom >Az év keresésekben: Google keresési trendek 2023
A Google Kereső nagyméretű információs bázisának köszönhetően évek óta segíti…
Tovább olvasom >UNEP: A hús- és tejalternatívák „jelentősen csökkenthetik” a globális élelmiszerrendszer környezeti hatásait
Az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) a legújabb jelentése szerint a…
Tovább olvasom >