FM: a kormány segíti a dohánytermelőket
A kormány elkötelezett a dohánytermelők iránt, s az európai uniós szerkezetátalakítási támogatás megszűnése után, ha a korábbinál szerényebb mértékben is, de segíti hazai forrásból a termelőket – fejtette ki Szentirmay Zoltán, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) főosztályvezetője egy, az ágazat aktuális kérdéseivel foglalkozó nyíregyházi fórumon kedden.
A minisztériumi főosztályvezető a fórumon arra kérte a megjelent mintegy ötszáz dohánytermelőt, hogy „tegyék a dolgukat, készítsék elő a termelési év indítását”. Hozzátette: az új támogatási rendszer kidolgozása még tart, a pénzügyi feltételek létrehozásán dolgoznak a szakemberek, akik szerint a korábbi összegnek legalább a kétharmada előteremthető lesz nemzeti forrásból. Szentirmay Zoltán a részletekről annyit árult el, hogy a készülő feltételrendszer két pillérű lesz, átmeneti segítséget és úgynevezett de minimis támogatást kapnak majd a termelők.
Bényei Illés, a fórumot szervező Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (MADOSZ) elnöke az MTI-nek elmondta: az Európai Unió eddig évente 22,4 millió euró, mintegy 7 milliárd forint szerkezetátalakítási támogatást biztosított az ágazatnak. Úgy vélte, amennyiben ezt az összeget hazai forrásból nem sikerül pótolni, akkor a megszűnés fenyegeti a dohánytermesztést Magyarországon és 20 ezer ember foglalkoztatása kerül veszélybe. Szerinte ez jelentős gondokat okozhat a kelet-magyarországi térségben, ahol a 4700 hektáros dohányültetvény 80 százaléka található. A dohányföldeken alkalmazottak 90 százaléka szakképzettség nélküli, 70 százaléka nő.
Az elnök szólt arról is, hogy a termelés idei indításához a vetőmagot már be kellene szerezniük a gazdálkodóknak, s meg kellene kötniük a feldolgozókkal a termékértékesítési szerződést is. A támogatás körüli bizonytalan helyzet miatt sok termelő kivár, a magvak elvetése, a palánta-nevelés indítása várat magára és a MADOSZ adatai szerint szerződés sem kötött még senki a feldolgozókkal – mondta.
A fórumon a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai is előadást tartottak. Esküdt Gábor ezredes, jövedéki főosztályvezető arról szólt, hogy 2006 óta 18 milliárd szálról 9 milliárdra esett vissza a cigaretta-forgalmazás 2013 végéig. A feketepiac 11-12 százalékos, az utóbbi két évben stagnál, de tavaly például több mint 4,2 milliárd forint értékű illegális dohányárut foglaltak le a hatóságok, s naponta 38-40 ügyben intézkedtek. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Vidéki vendéglátóhelyek támogatása
Szeptember elején véget ért a Magyarország Kormánya által a vidéki…
Tovább olvasom >Több mint 100 millió forint értékű adománnyal támogatja a Lidl a Heim Pál Gyermekkórházat
Hazánk piacvezető kiskereskedelmi áruházlánca meghosszabbította öt éve tartó támogatói együttműködését…
Tovább olvasom >Stabilizálódott a termőterület nagysága a hazai dohányágazatban
Az ágazat szereplői bizakodással vetették bele magukat az idei munkába…
Tovább olvasom >További cikkeink
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én délig
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én, a…
Tovább olvasom >Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >