Fenntartható állattenyésztés és csúcstechnológia: jön a digitális útlevél sertéseknek
A BASF digitális technológiával foglalkozó leányvállalata, a Cloudfarms, továbbfejlesztette a sertéstenyésztőknek szánt, már létező termelésirányítási rendszerét. A lényegében sertésútlevélként funkcionáló eszköz lehetővé teszi mind a tenyésztelepek, mind a feldolgozók számára az állatok születéstől feldolgozásig történő, egyesével való nyilvántartását és a rájuk vonatkozó adatok regisztrálását és elemzését.
A regisztrált adatok tartalmazzák többek között az egyed genetikai pedigréjét, takarmányfogyasztását és az egészségére vonatkozó információkat is. Egy, az állat fülébe erősített elektronikus eszköz tart kapcsolatot a mobil applikációval, a fejlesztés mögött álló szoftvert pedig folyamatosan fejlesztik és a sertéstenyésztők specifikus igényeihez alakítják a svájci SUISAG nevű állatgenetikai és egészségügyi szervezet közreműködésével megvalósuló pilot projektben. Ennek keretében német és svájci tenyésztők tesztelik az applikációt napi munkájuk során.
A sertéstelepeken eddig jellemzően csoportként és nem egyedekként kezelték az állatokat. Az új eszköznek köszönhetően ez a helyzet megváltozik, minden egyes állat kap egy útlevelet, ami lehetővé teszi, hogy az adott állatra vonatkozó adatok végigkísérjék őt a teljes ellátási láncban. Ezáltal javul a nyomonkövethetőség, a transzparencia és a precizitás. A sertések egyedi nyomonkövetése és ellátása alap lesz a sertéságazat fő kihívásainak megoldásához, ideértve az élelmiszerbiztonságot, az állategészségügyi problémák megoldását, a fenntartható és hatékony termelés megvalósításának kívánalmát és a fogyasztók felé történő teljes transzparencia biztosítását.
A sertésútlevél folyamatos fejlesztése kifejezetten a felhasználókban felmerült igényeket követi és a sertéstenyésztők logikus válaszát jelenti tehát a fogyasztói igényekre és a fenntarthatóbb, de hatékony termelés megvalósításának állandó kihívására. Az egyszerűen használható eszköz ráadásul bármilyen méretű gazdaságban alkalmazható, csakúgy, mint a több telephellyel, saját takarmánytermeléssel és feldolgozó üzemekkel is rendelkező integrátorok számára. Ha a takarmányelőállítókkal is összekötik a rendszert, akkor pedig még az is lehetségessé válik, hogy a takarmányozás hatékonyságát távolról nyomonkövetve, valós időben javítsák a folyamatokat.
Kapcsolódó cikkeink
KSH: 2024-ben a mezőgazdasági kibocsátás értéke 8,0 százalékkal elmaradt az előző évitől
A mezőgazdaság teljes kibocsátása 2024-ben 4,0 ezer milliárd forint felett…
Tovább olvasom >Állatjólét és fenntarthatóság – Az európai állattenyésztők 2030-ig tartó jövőképe
Az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló „Európai…
Tovább olvasom >Tovább erősödnek az agrárkapcsolatok Magyarország és Laosz között
Magyarország tovább erősíti partnerkapcsolatait Laosszal a mezőgazdaság és az oktatás…
Tovább olvasom >További cikkeink
4000 milliárd forintnyi új beruházás érkezik hazánkba
A tavalyi a magyarországi gazdaságtörténet második legeredményesebb éve volt a…
Tovább olvasom >K&H: célba veszik a lakáspiacot a harmincasok
A középkorúak körében tízből majdnem négy ember – 37 százalék…
Tovább olvasom >K&H: ennyivel drágultak a lakások a leginkább érintettek szerint
A középkorú magyarok pesszimistábban látják a lakások árának alakulását 2024…
Tovább olvasom >