Felfordulást hozhat a Brexit a tejágazatban
Az angol tejtermékek piaca mostanáig különösebb problémák nélkül vészelte át a koronavírust. A jelek szerint a jövőben sem a világjárvány fog itt nagy változásokat okozni, sokkal inkább Nagy-Britannia jövőbeli kereskedelmi kapcsolata az Európai Unióval.
Ian Potter, a Dairy Farmer újságírója és piaci elemző arra figyelmeztette az ágazatot, hogy a 2020. december 31-e után valószínűleg sokkal bonyolultabb és drágább lesz tejet szállítani az Európai Unió területére, ami azzal is járhat, hogy komolyabb felesleg marad a hazai piacon, írta meg a Farmers Guardian. A szakértő szerint akár pénzügyi katasztrófa is lehet belőle, ha egy újabb, a tavaszihoz hasonló hullámzás lesz tapasztalható a piacon, ugyanis az új exportszabályok betartásának költségei és a tejfelesleg határokon át történő szállításának költségei könnyen megfizethetetlenné válhatnak.
Chris Gooderham, a brit Mezőgazdasági és Kertészeti Fejlesztési Tanács (AHDB) tejtermék- és élőállat piaci szakértőinek vezetője szerint a következő időszak nagy kihívása az észak-írországi tej feldolgozása lesz még. Észak-Írország tejtermelése nagy mértékben megnőtt az elmúlt évtizedben, az Egyesült Királyság tagországának feldolgozási kapacitásuk azonban jobbára változatlan maradt, így egyre több ott megtermelt tejet dolgoznak fel Írországban.
Ha a brexittárgyalások megállapodás nélkül zárulnak, akkor az Észak-Írországban megtermelt tej egyre nagyobb hányada kerülhet Nagy-Britanniában feldolgozásra. Ez még a vámok megfizetésével is olcsóbb lenne, mint az EU felé értékesíteni a tejet. A kérdés csak az, hogy Angliának van-e elegendő feldolgozási kapacitása– mondta Chris Gooderham.
Az utóbbi években volt néhány tejszárítók létesítését célzó beruházás Nagy-Britanniában, ami segített az országnak megbirkózni a tejfelesleggel, de a vámok gátat vethetnek a tejtermékek exportjának is. Ha az északír tejet Írországba kell majd szállítani feldolgozás céljából, a kész terméket pedig vissza Észak-Írországba, akkor arra kétszer kell majd megfizetni a vámot, mutatott rá Chris Gooderham.
A brit gazdákat tömörítő National Farmers’ Union (NFU) tejágazati vezetője, Michael Oakes azt is hozzátette, hogy ebben a rendszerben benne van a lehetőség a visszaélésre is. Elképzelhető ugyanis, hogy amolyan hátsó ajtónak fogják használni az Írország és az Észak-Írország között a határt, hogy ír termékeket vámmentesen juttassanak be a brit piacokra az Egyesült Királyság címkézése alatt, ezáltal torzítsák a piacot és kedvezőtlen helyzetbe hozzák annak brit szereplőit.
A bio tejágazat is veszélyes helyzetben van. Annak ellenére, hogy a szektor jelentős tengerentúli piacokat épített ki magának, most az egyenlő elismerésért küzd – mondta Michael Oakes.
Ugyanakkor az Európai Unió még az Egyesült Királyságnál is jobban ki lehet szolgáltatva ezeknek a hatásoknak, ha a türelmi időszak végén nincs kereskedelmi megállapodás, és életbe lépnek a vámok. Az EU ugyanis másfélszer annyi tejterméket szállított Nagy-Britanniába 2020 első 8 hónapja során, mint fordítva. (agrarszektor.hu, Szedlák Levente)
Kapcsolódó cikkeink
Közös online petíció indult a gazdák védelmére
A gazdatársadalom megvédése és a biztonságos élelmiszerellátás fenntartása érdekében a…
Tovább olvasom >Dráguló tejtermékek: miért kerülnek egyre többe a mindennapok kedvenc élelmiszerei?
A tejtermékek továbbra is a drágább élelmiszerek közé tartoznak, sőt…
Tovább olvasom >Eurostat: csökkent az uniós lakosok által termelt csomagolási hulladék 2022-ben
Az Európai Unióban 83,4 millió tonna csomagolási hulladék keletkezett 2022-ben,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Tovább mélyül a Zalando és az OpenAI együttműködése
A Zalando negyedéves árbevétele 3,6 %-kal 2,8 milliárd euróra nőtt. A…
Tovább olvasom >Érdemes a hazai szárnyasokat választani Márton-nap alkalmából
Idén sem hiányozhat a Márton napi asztalról a libapecsenye. A…
Tovább olvasom >Márton-nap előtt: drágulásra számíthatunk a liba és kacsa esetében?
November 11-én, Szent Márton napján a hagyomány szerint libát illik…
Tovább olvasom >