Ezekkel a trükkökkel kerülik ki a drágulást az élelmes vásárlók
2022-ben brutálisan elszálltak a termékek árai Magyarországon. A drágulás az egyik legnagyobb mértékben az élelmiszereket érintette. A zöldségek, gyümölcsök és a csomagolt élelmiszer ára is sok esetben 20-50 százalékos emelkedésen ment keresztül csupán egyetlen év alatt. Épp ezért a korábbinál jóval fontosabb most, hogy rákészüljünk a nagyobb bevásárlásainkra, számos tipp és trükk létezik ugyanis, amiket megfogadva rengeteg pénzt spórolhatunk, akár anélkül is, hogy más üzletet kéne felkeresnünk. A Pénzcentrum összegyűjtötte azokat a tippeket, amelyek segítségével a drágulás kevésbé érzékelhető.
Júniusban az éves infláció 11,7 százalékos volt, ami az árak havi szinten 1,5 százalékos növekedését jelenti. Hazánkban ráadásul a rekordmértékű szárazság újabb nyomást helyezhet az élelmiszerpiacra. Az élelmiszerárak persze már az előző hónapokban is az általános drágulást jócskán túlszárnyaló mértékben növekedtek.
Júniusban az élelmiszerek ára 22,1%-kal emelkedett, számos termék esetében azonban a drágulás mértéke jócskán túlszárnyalta ezt. 2021 júniusa és 2022 júniusa között a 200-250 grammos tejes margarin ára lőtt ki a leginkább Magyarországon. A termék átlagosan nem kevesebb mint 70 (!) százalékkal kerül többe idén nyáron, mint tavaly. Ez azt jelenti, hogy míg tavaly 313 forintot kellett fizetni egy darabért, addig most 533-at kell. Szintén súlyosan, 60% fölött drágult átlagosan a falburkoló csempe négyzetmétere és a rétesliszt is. A Pénzcentrum a múlt hónapban készített összeállítást a 10 csúcsdráguló termékből, amik mindegyikének ára 50 százalékot is meghaladó mértékben emelkedett.
A helyzet pedig az elemzői konszenzus szerint nem hogy rendeződni látszani, de az árak emelkedésének mértéke belátható időn belül csak gyorsulni fog. A júliusi számok megismerésére már csak egy napot kell várnunk, de vélhetően a 13 százalékot is meghaladja majd a drágulás. Halász Ágnes, az UniCredit Bank vezető elemzőjének ma publikált nyilatkozata szerint pedig augusztusban csaknem a duplájára gyorsulhat majd a drágulás havi üteme, amitől az alacsony bázissal párosulva az éves árindex 17 százalék közelébe emelkedhet.
Egy ilyen helyzetben pedig nyilván mindenki próbálja megfogni a forintjait, ahol csak tudja. A Pénzcentrum most utánajárt a boltok ravasz megoldásainak és annak, milyen trükkökkel tudunk rengeteget spórolni a nagybevásárláson,
1. Nézzük meg mi van akcióban
Kézenfekvőnek tűnhet, de a vásárlás előtt mindig érdemes lehet átböngészni az egyes élelmiszerboltok akciót. A Pénzcentrumon is hétről hétre megjelennek a legnagyobb magyarországi boltok aktuális akciós újságjai, amiket lapozgatva bárki könnyedén összeállíthatja a heti bevásárló listáját, ezzel is sokat spórolva a vásárláson.
2. Írjunk listát és tartsuk is magunkat hozzá
A tudomány is számos esetben igazolta már, hogy mennyire fontos a bevásárlólista megléte. Többek között egy a Journal of Consumer Behaviourban 2020-ban megjelent felmérés és az amerikai Marketingtudományi Intézet egy korábbi kutatása is igazolta, hogy mennyivel költséghatékonyabb lehet egy tervezett bevásárlás egy ad hoc jellegűnél. Utóbbi eredményei szerint azok a vásárlók, akik csak egy tervezetlen „gyors bevásárlásra” indulnak átlag 54 százalékkal több pénzt költenek, mint amennyit induláskor terveznek.
Kapcsolódó cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >KSH: októberben 3,2 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapjához képest
2024. októberben a fogyasztói árak átlagosan 3,2 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >Nagy Márton: továbbra is alacsony szinten az infláció
Az infláció az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően kedvező, alacsony szinten…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >