EM: a Nemzeti Környezetvédelmi Program biztosítja az ország környezeti állapotának javítását
Az 5. Nemzeti Környezetvédelmi Program (NKP) célja Magyarország környezeti állapotának javítása, a magyar családok és közösségek egészségének valamint életminőségének védelme, a természeti értékek, erőforrások megóvása, továbbá a gazdaság zöldítése és körforgásos működésének erősítése. Mindezek hozzájárulnak ahhoz, hogy Magyarország 2030-ra Európa azon országai közé kerüljön, ahol a legjobb élni, lakni és dolgozni, biztonságos és tiszta környezetben – írta az Energiaügyi Minisztérium (EM) szerdán az MTI-nek eljuttatott közleményében.
Azt írták, az 5. NKP épít az elmúlt időszak eredményeire, hiszen 2015 és 2020 között nőtt a hulladék hasznosítási aránya, bővültek a zöld közlekedési lehetőségek és növekedett a környezettudatos fogyasztás iránti igény. Emellett javult a kémiai ivóvízminőség, nőtt a csatornahálózatba kötött lakások és a megfelelően tisztított szennyvíz aránya, valamint közel két és félszeresére emelkedett az ökológiai gazdálkodásba bevont mezőgazdasági területek nagysága – mondta el Raisz Anikó környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkár a közlemény szerint. Hangsúlyozta, hogy a környezetvédelmi program benyújtását széles körű együttműködés, tárcaközi és a civilekkel, a társadalom egyéb szereplőivel történt egyeztetés előzte meg.
A program intézkedései a környezeti előnyök mellett hozzájárulnak az erőforrás-függőség csökkentéséhez és a versenyképesség növeléséhez is
Kiemelt célkitűzése, hogy növekedjen a hulladék hasznosításának aránya és csökkenjen az illegális hulladék mennyisége, valamint szélesebb körben elterjedjen a fenntartható életmód és fogyasztás. Célja továbbá, hogy hozzájáruljon a légszennyezőanyagok és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez és elősegítse a biológiai sokféleség megőrzését, és a károsodott környezet helyreállítását, bővüljenek a környezetbarát közlekedési lehetőségek, valamint növekedjen a megújuló energiaforrások használata – írta a minisztérium. Hozzátették, ezt segítik az Európai Unió 2021-27-es hosszú távú költségvetési periódusának forrásai is, amelyekből a kormány jelentős összeget tervez fordítani a vízgazdálkodásra, a körforgásos gazdasági rendszerek kialakítására és a fenntarthatóságra, a megújuló energiagazdálkodásra, valamint a környezet- és természetvédelem egyéb kiemelt területeire.
Magyarország környezetpolitikai céljainak és intézkedéseinek átfogó keretét 1997 óta a hatéves időtartamokra szóló Nemzeti Környezetvédelmi Programok jelentik. Az előző időszakot meghatározó 4. környezetvédelmi program eredményeiről szóló összefoglaló jelentést az új programmal együtt fogadta el az Országgyűlés – írták.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
A Lidl kiadta 3. fenntarthatósági jelentését
Megjelent a Lidl Magyarország 2022/2023-as üzleti évekre vonatkozó fenntarthatósági jelentése.…
Tovább olvasom >A magyarok többsége 50 ezer forint alatt költ karácsonyi ajándékokra, a fenntarthatóság fontos szempont, de nem elsődleges
Az ajándékozás az ünnepek elmaradhatatlan hagyománya, de mi az, ami…
Tovább olvasom >ESG – a fenntarthatósági szabványokról jogi szemmel
2023 decembere óta számos jogszabály látott napvilágot az ESG-részletszabályokról, amelyben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >A Lidl kiadta 3. fenntarthatósági jelentését
Megjelent a Lidl Magyarország 2022/2023-as üzleti évekre vonatkozó fenntarthatósági jelentése.…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >