Előrejelzések szerint 2030-ra 300 ezer fő hiányozhat a magyar munkaerőpiacról
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) legutóbbi konferenciáján Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára ismertette, hogy 2030-ra akár 300 ezer ember hiányozhat a magyar munkaerőpiacról. Az államtitkár a demográfiai trendeket, a munkaerőpiaci tartalékok kimerülését és a képzettségi hiányokat jelölte meg a várható hiány okaként.

Jelentős javulás érhető el a duális képzés vállalati igényekhez történő jobb alkalmazkodásával
A konferencia célja a szövetség által végzett kutatások eredményeinek bemutatása volt, amelyek a 2035-ös munkaerőpiaci változásokat vizsgálták az ország különböző régióiban. Az eseményen Bálint Adrienn, az MGYOSZ Foglalkoztatás és Szociális ügyek igazgatója is felszólalt, aki rámutatott a már most tapasztalható növekvő munkaerő- és készséghiányra. Ezen problémák egyik fő oka az elvándorlás és az oktatási rendszer sürgős reformjának szükségessége.
Bálint Adrienn szerint az oktatási reformok segíthetnének csökkenteni a regionális különbségeket, azonban ezek hatása még tíz éven belül sem lesz közvetlenül érezhető a munkaerőpiacon. Hozzátette, hogy az automatizáció, a növekvő társadalmi egyenlőtlenségek, a gazdasági dualitás erősödése, valamint a klímaváltozás és a megújuló energia gazdasági hatásai tovább rontanak a helyzeten. Az igazgató úgy véli, jelentős javulás érhető el a duális képzés vállalati igényekhez történő jobb alkalmazkodásával.
A konferencián szóba került az utánpótlás problémája is, amelyről Dr. Vakhal Péter, a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet tudományos főmunkatársa és Bogóné Dr. Jehoda Rozália kutatást készített. Eredményeik szerint a megkérdezettek szerint a munkaerő lojalitása, bérigénye és szakértelme a 2010-es évekhez képest jelentősen romlani fog. A lojalitás várhatóan 74%, a bérigény 71%, míg a képzettség és szakértelmük minősége 64% szerint romlik.
Az előrejelzések és a kutatások rávilágítanak a magyar munkaerőpiac előtt álló komoly kihívásokra, amelyek megoldásához összehangolt cselekvésre és stratégiai tervezésre lesz szükség az elkövetkező évtizedekben.
Kapcsolódó cikkeink
A LIDL már készül a szezonra: mintegy 150 új munkatárssal bővíti csapatát a vállalat
A Lidl Magyarország már most készül a Balaton és a…
Tovább olvasom >Jön az Állásbörze 2025 – az ingyenes munkaerőpiaci találkozót április 9-11. között tartják
18 éves lett a HVG Állásbörze – azok, akik az…
Tovább olvasom >Idén többen váltanák le jelenlegi munkahelyüket, mint tavaly
Jelenleg a hazai munkavállalók fele keres új munkahelyet, vagy nyitott…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >