Elfogadhatatlan az uniós agrártámogatások csökkentése
Magyarország számára elfogadhatatlan a Közös Agrárpolitika költségvetésének csökkentése – hangsúlyozta Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke a COPA-COGECA 2018. szeptember 13-án tartott elnökségi ülésén, Brüsszelben.
Az európai mezőgazdasági termelők és szövetkezetek legjelentősebb érdekvédelmi szervezete, a COPA-COGECA 2018. szeptember 13-án tartotta elnökségi ülését Brüsszelben, ahol a tagszervezetek – köztük a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara – képviselői megvitatták a Közös Agrárpolitika (KAP) 2020 utáni átalakításával kapcsolatos álláspontjukat.
Győrffy Balázs, a NAK elnöke felszólalásában hangsúlyozta: Magyarország számára elfogadhatatlan az Európai Bizottságnak (EB) azon terve, mely szerint 2020 után reál értéken
15 százalékkel csökkenne a KAP költségvetése, miközben a gazdákkal szemben támasztott elvárások az eddiginél szigorúbbak lennének. A NAK legalább a jelenlegi költségvetés megőrzését tartja szükségesnek – hangoztatta Győrffy Balázs. Az új KAP mielőbbi elfogadását szorgalmazó bizottsági álláspontról szólva elmondta: nem a gyorsaság, hanem a minőség a fontos, egy jól átgondolt, a korábbi hibákat kiküszöbölő KAP-ra van szükség.
A NAK egyetért azzal, hogy az uniós termelők versenyfeltételeit minél inkább ki kell egyenlíteni. Az úgynevezett külső konvergenciára vonatkozó bizottsági javaslatot tehát támogatja a köztestület, azonban csak abban az esetben, ha a kiegyenlítést az átlagon felüli támogatásszinttel rendelkező országok finanszírozzák. A NAK a gazdaságonként igényelhető közvetlen támogatások összegének maximalizálását (capping) és a degresszió alkalmazását csak a területalapú alaptámogatás vonatkozásában tartja elfogadhatónak, a termeléshez kötött támogatások esetében nem – tette hozzá Győrffy Balázs.
Az EB elképzelése szerint a tagállamoknak úgynevezett KAP Stratégiai Tervet kellene készíteniük a támogatások felhasználására, amely magában foglalja az I. pillér (pl. közvetlen támogatások) és a II. pillér (vidékfejlesztési támogatások) forrásait. Ezzel kapcsolatban Győrffy Balázs jelezte: amennyiben az EB késlekedne majd a tagállamok stratégiai terveinek elfogadásával, az veszélyeztetné a területalapú támogatások időben történő kifizetését. Ezért a stratégiai tervek jóváhagyási folyamatát át kell gondolni.
A COPA-COGECA elnökségi ülésen megvitatott állásfoglalást az uniós költségvetés-tervezet és a KAP jogalkotási javaslatok kiadása óta hosszas egyeztetés előzte meg, melynek során a NAK is aktívan hozzájárult a hamarosan elkészülő úgynevezett „pozíciós papírhoz”. A dokumentum célja a témában a végső döntést meghozni hivatott Európai Tanács és Európai Parlament számára bemutatni, hogy az európai gazdálkodóknak és szövetkezeteiknek mi az álláspontja a KAP 2020 utáni kereteit meghatározó bizottsági javaslatokról.
Kapcsolódó cikkeink
Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >Lassú, de folyamatos növekedés jellemzi a napraforgó termelői árát
Az Oil World szakértői a 2023/2024. évihez képest 9 százalékkal…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >