Egyre inkább az elektronikus fizetés kerül előtérbe
Az elektronikus fizetések térhódítása egyre markánsabban tapintható Magyarországon, ami évről évre növekvő tendenciát mutat. Az MNB által közölt szakmai cikk szerint, míg 2015-ben mindössze 9 százalékát tették ki az elektronikus fizetések az összes tranzakciónak, addig 2022-re már az összes vásárlás egyharmadát fedezte ez a digitális fizetési forma a boltokban.
A digitális fizetési infrastruktúra folyamatosan fejlődik, és a vásárlási szokásokban is érdekes változások fedezhetők fel. A Portfolio szerint az egyre nagyobb arányban elfogadó üzletek vonzzák a vásárlókat, akik hajlamosabbak többet költeni azokban a helyeken, ahol az elektronikus fizetés lehetősége dominál.
Az elmúlt években az üzletek száma csökkent, miközben az elektronikus fizetést elfogadó helyek aránya emelkedett. Míg 2019-ben még 145 ezer üzlet működött, addig 2022-re ez a szám 138 ezerre csökkent, viszont az elektronikus fizetést elfogadó üzletek aránya 55 százalékról 81 százalékra emelkedett.
Az elektronikus fizetés térnyerése elsősorban az online pénztárgépek és a Covid-járvány miatti digitalizáció felgyorsulásának köszönhető. A digitális tranzakciók aránya évente emelkedik, és a Covid-járvány alatt bekövetkezett megduplázódás után továbbra is magas szinten stabilizálódik (éves 4-5 százalékpont). Az emelkedő tendenciát mutatja az is, hogy az összérték 38 százaléka azokban a boltokban realizálódik, ahol több az elektronikus fizetés, mint a készpénzes. A digitalizáció továbbra is átalakítja a fizetési szokásokat, és valószínűleg további előretörésre számíthatunk az elektronikus fizetések terén.
Kapcsolódó cikkeink
K&H: a nagy programok hajtják a zöldhiteleket
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a teljes zöld vállalati…
Tovább olvasom >Új gazdasági „akcióterv”: Reális-e a háztartási hitelállomány további növelése?
A hazai lakhatási válság sajnálatos velejárója, hogy a többség nem…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban a bruttó átlagkereset 628 800 forint volt, 13,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit
2024 augusztusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 628…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >