Egyértelműbbé válhat a bioállateledelek címkézése az EU-ban
Az Európai Tanács és az Európai Parlament ideiglenes megállapodásra jutott az bioállateledelek címkézéséről. A héten elfogadott rendelet megkönnyíti az uniós fogyasztók számára, hogy bioeledelt vásároljanak házi kedvenceik számára.
Az új rendelet értelmében egy állateledel akkor viselheti az EU biotermékeket jelző logóját, ha az emberi fogyasztásra szánt élelmiszerekre vonatkozó előírásokkal összhangban mezőgazdasági összetevőinek (tömegarányosan) 95%-a ökológiai termelésből származik.
A rendelet azt is megkönnyíti a fogyasztók számára, hogy azonosítsák a megvásárolt állateledelben található bio-összetevőket, beleértve az olyan mezőgazdasági összetevőket is, amelyek többnyire vadászatból és halászatból származó termékeket tartalmaznak.
A szakértők szerint a rendelet megoldja azt a problémát, amely 2022 eleje óta áll fenn az egész EU-ra vonatkozó azon kritériumok miatt, amelyek szerint egy feldolgozott állati takarmány akkor viselheti a biotermékeket jelölő címkét, ha a benne lévő mezőgazdasági összetevők 100%-ban ökológiai termesztésből származnak. Ez a követelmény sok állateledel-gyártó számára teljesíthetetlen volt amiatt, hogy nem álltak rendelkezésre megfelelő biominőségű alapanyagok.
Az új szabályok a biotermékekre vonatkozó uniós előírások megtartásával hárítják el az akadályt azelől, hogy a kisállateledel-gyártók a biotermékeket jelző jelölést használják a túlságosan szigorú kritériumok miatt.
– A házi kedvencek sokunk számára családtagok, és persze fontos számunkra, hogy ők mit esznek. A megállapodás eredményeképpen a kisállattartók immár könnyebben választhatnak kedvenceik számára bioeledelt – mondta Peter Kullgren, a svéd vidékügyi miniszter.
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >EU-USA vámháború: a vám rossz a cégeknek, még rosszabbak a fogyasztóknak
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen sajnálatát fejezte…
Tovább olvasom >Az EU 200 milliárd eurós beruházást mozgósít a mesterséges intelligencia fejlesztésére
Az Európai Bizottság elindította az InvestAI nevű kezdeményezést, amelynek keretében…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >