Egyedül nem megy – BCSDH Fenntarthatósági Partnerkereső esemény a nettó zéró célok elérése érdekében
A világnak három kritikus kihívással kell szembenéznie: a klíma-vészhelyzettel, a természeti sokszínűség elvesztésével és a növekvő társadalmi egyenlőtlenségekkel. Izolált intézkedések helyett rendszerszintű változások kellenek, amihez pedig mély és átfogó együttműködésre van szükség a szektorokon átívelve, de a gazdaság szereplői között is.
A Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) felismerve a szinergiában és partnerségben rejlő lehetőségeket, amit a 132 élenjáró vállalatot tömörítő tagsága tud nyújtani, a karbonsemleges működés és a rendszerszintű folyamatok felgyorsítása érdekében 2023. január 24-én másodszor rendezte meg a zártkörű Fenntarthatósági Partnerkeresőjét, amelynek házigazdája az UniCredit Bank volt. A Race to Zero kezdeményezéshez csatlakozva a Brit Nagykövetséggel együttműködésben szervezett eseményen 20 vállalat mutatta be a fenntarthatósági termékeiket és szolgáltatásait, majd informális beszélgetésekben találhattak egymásra azzal a 30 vállalattal, amely fenntarthatósági megoldásokat keresett a nettó zéró céljai teljesítéséhez. A résztvevőket az UniCredit Bank részéről Giacomo Volpi, elnökhelyettes, vezérigazgató-helyettes üdvözölte.
„Örülök, hogy részese lehetek ennek a vállalatok által szervezett, vállalatoknak szóló eseménynek. Ez azt bizonyítja, hogy a nettó zéró céloknak van értelmük az üzleti életben, és hogy a vállalkozások szerepet játszanak a tiszta energia és a gazdasági átmenet előmozdításában.” – emelte ki nyitóbeszédében Paul Fox, az Egyesült Királyság magyarországi nagykövete.
A legnépszerűbb témák az energiahatékonyság, zöld energia, körforgásos gazdasági megoldások voltak, de nem sokkal maradtak el ezektől a karbonlábnyom számítás, illetve a karbonsemlegesség elérését segítő digitális és pénzügyi megoldások sem.
„Jól látszik a programban is, hogy melyek a legégetőbb kihívások a vállalatok számára. A nettó zéró célok kitűzésében egy év alatt is jelentős előrelépések történtek, hiszen a Deloitte-tal közösen végzett legfrissebb Towards Net Zero kutatásunkból is kiderül, hogy megduplázódott a karbonsemlegességet vállaló vállalatok száma. Ezzel együtt a karbonsemlegességi célokhoz sok esetben nem tartozik tényleges, mérhető, tudományos ÜHG kibocsátáscsökkentési vállalás, ezért hosszú még az út.” – mondta el Márta Irén, a BCSDH ügyvezető igazgatója köszöntő beszédében. – „A kutatás rámutatott arra is, hogy nagy még a bizonytalanság, jellemző az ismerethiány és sokszor vállalatokon belüli erőforrások allokációja sem megfelelő. A vállalatok számára a legfőbb ösztönzőket pedig a kibocsátások csökkentésére a versenyképesség megtartása vagy növelése, illetve a szabályozásnak való megfelelés jelentik. A lehetőségek, jó példák bemutatásával ezen a területen tudja a BCSDH leginkább segíteni a tagvállalatait és a szélesebb üzleti környezetet.” – tette hozzá Márta Irén.
Fontos előrelépés, hogy az idén már megjelentek a BCSDH 2023-as fókusztémáját, a biodiverzitás megóvását is érintő területek, a regeneratív mezőgazdasággal, a természetalapú karbonsemlegesítéssel és a fenntartható vízgazdálkodással kapcsolatos szolgáltatások is.
A világ GDP-jének több mint fele a természettől és annak szolgáltatásaitól függ. Vagyis minden szereplőt, vállalatot érint, így mindenkinek felelőssége és lehetősége is van, hogy cselekedjen.
Kapcsolódó cikkeink
30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >DRS-rendszer Magyarországon: tanácsok a sikeres visszaváltáshoz
2024. január 1-jén indult el Magyarországon a DRS (Deposit Return…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >