Egyedül nem megy – BCSDH Fenntarthatósági Partnerkereső esemény a nettó zéró célok elérése érdekében
A világnak három kritikus kihívással kell szembenéznie: a klíma-vészhelyzettel, a természeti sokszínűség elvesztésével és a növekvő társadalmi egyenlőtlenségekkel. Izolált intézkedések helyett rendszerszintű változások kellenek, amihez pedig mély és átfogó együttműködésre van szükség a szektorokon átívelve, de a gazdaság szereplői között is.

(Fotó: BCSDH)
A Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) felismerve a szinergiában és partnerségben rejlő lehetőségeket, amit a 132 élenjáró vállalatot tömörítő tagsága tud nyújtani, a karbonsemleges működés és a rendszerszintű folyamatok felgyorsítása érdekében 2023. január 24-én másodszor rendezte meg a zártkörű Fenntarthatósági Partnerkeresőjét, amelynek házigazdája az UniCredit Bank volt. A Race to Zero kezdeményezéshez csatlakozva a Brit Nagykövetséggel együttműködésben szervezett eseményen 20 vállalat mutatta be a fenntarthatósági termékeiket és szolgáltatásait, majd informális beszélgetésekben találhattak egymásra azzal a 30 vállalattal, amely fenntarthatósági megoldásokat keresett a nettó zéró céljai teljesítéséhez. A résztvevőket az UniCredit Bank részéről Giacomo Volpi, elnökhelyettes, vezérigazgató-helyettes üdvözölte.
Paul Fox nagykövet, Egyesült Királyság
„Örülök, hogy részese lehetek ennek a vállalatok által szervezett, vállalatoknak szóló eseménynek. Ez azt bizonyítja, hogy a nettó zéró céloknak van értelmük az üzleti életben, és hogy a vállalkozások szerepet játszanak a tiszta energia és a gazdasági átmenet előmozdításában.” – emelte ki nyitóbeszédében Paul Fox, az Egyesült Királyság magyarországi nagykövete.
A legnépszerűbb témák az energiahatékonyság, zöld energia, körforgásos gazdasági megoldások voltak, de nem sokkal maradtak el ezektől a karbonlábnyom számítás, illetve a karbonsemlegesség elérését segítő digitális és pénzügyi megoldások sem.
Márta Irén ügyvezető igazgató, BCSDH
„Jól látszik a programban is, hogy melyek a legégetőbb kihívások a vállalatok számára. A nettó zéró célok kitűzésében egy év alatt is jelentős előrelépések történtek, hiszen a Deloitte-tal közösen végzett legfrissebb Towards Net Zero kutatásunkból is kiderül, hogy megduplázódott a karbonsemlegességet vállaló vállalatok száma. Ezzel együtt a karbonsemlegességi célokhoz sok esetben nem tartozik tényleges, mérhető, tudományos ÜHG kibocsátáscsökkentési vállalás, ezért hosszú még az út.” – mondta el Márta Irén, a BCSDH ügyvezető igazgatója köszöntő beszédében. – „A kutatás rámutatott arra is, hogy nagy még a bizonytalanság, jellemző az ismerethiány és sokszor vállalatokon belüli erőforrások allokációja sem megfelelő. A vállalatok számára a legfőbb ösztönzőket pedig a kibocsátások csökkentésére a versenyképesség megtartása vagy növelése, illetve a szabályozásnak való megfelelés jelentik. A lehetőségek, jó példák bemutatásával ezen a területen tudja a BCSDH leginkább segíteni a tagvállalatait és a szélesebb üzleti környezetet.” – tette hozzá Márta Irén.
Fontos előrelépés, hogy az idén már megjelentek a BCSDH 2023-as fókusztémáját, a biodiverzitás megóvását is érintő területek, a regeneratív mezőgazdasággal, a természetalapú karbonsemlegesítéssel és a fenntartható vízgazdálkodással kapcsolatos szolgáltatások is.
A világ GDP-jének több mint fele a természettől és annak szolgáltatásaitól függ. Vagyis minden szereplőt, vállalatot érint, így mindenkinek felelőssége és lehetősége is van, hogy cselekedjen.
Kapcsolódó cikkeink
Természet nélkül nincs üzlet
Természeti erőforrásainkat folyamatosan éljük fel és veszítjük el. A kormányok és…
Tovább olvasom >Klímaváltozás – Magyarország egyre sérülékenyebb Hunyadi Mátyás szerint
Dr. Hunyadi Mátyás humán ökológus volt a vendége a FutureTalks…
Tovább olvasom >A beporzók megóvása közös kötelességünk
Közös faültetéssel hívta fel a figyelmet a beporzók védelmére és…
Tovább olvasom >További cikkeink
Drágább lesz a bárányhús a húsvéti időszakban
A szűkös kínálat miatt kisebb mértékben emelkedhet a bárány felvásárlási…
Tovább olvasom >Az Európai Parlament jóváhagyta az átdolgozott uniós élelmiszer termékbiztonsági szabályokat
Az Európai Parlament jóváhagyta a nem élelmiszer jellegű fogyasztási cikkek…
Tovább olvasom >KSH: Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 7,4 százalékkal volt kisebb januárban
Az idén januárban a kivitel volumene 9,0, a behozatalé 11…
Tovább olvasom >