Egészségvédelem a gazdasági növekedésért
Az Egészségügyi Világszervezet statisztikái és hazai kutatások is alátámasztják, hogy a munkavállalók egészségi állapota 73 százalékban befolyásolható tényezőktől függ.
A 73 százalék legnagyobb hányadát az életmód teszi ki, melyet a környezeti tényezők és az egészségügyi rendszer követnek. A gazdasági válság egyik következménye a munkavállalók pszichés terheltsége és az ebből eredő egészségkárosodás, amely a munkaadói oldalon akár pénzügyi veszteségként is realizálódhat.
Magyarország – az Európai Uniós átlagához képest – jelentős hátrányban van, mind a várható élettartam, mind az egészségmegőrzés területén. Az egészségügy finanszírozási aránya (a GDP 6,2% -a) hasonló a fejlett európai országokhoz. Mégis a magyar egészségügyi mutatók lényegesen rosszabbak a gazdasági fejlettségünk alapján elvárhatónál: a legtöbb indikátor terén az Európai Unió országai között az utolsó helyet foglaljuk el. Hazánkban a várható élettartam a legalacsonyabb az Unió tagországai közül a férfiaknál (69,2 év) és a nőknél (77,3 év) is. A legveszélyeztetettebb korosztály a 25–64 év közötti aktív korú férfiak, közülük kétszer annyian halnak meg idő előtt, mint az Unió országaiban.
2010-től a kormány a béren kívüli juttatások közül az önkéntes pénztári munkáltatói hozzájárulást a kedvezményes adózási körbe sorolta. A 25 százalékos adóteherrel az egészségpénztári befizetés jó lehetőség a munkáltatók kezében, hogy természetbeni juttatással emeljenek a munkavállalók jövedelmén. A munkáltatói egészségpénztári befizetésekkel a munkavállalók egészségügyi kiadásait finanszírozhatják, elősegítve a dolgozók egészségének megőrzését. A tagok a munkáltatói hozzájárulást kiegészíthetik egyéni befizetéssel is, melynek 30%-át az szja-ból a pénztárba visszaigényelhetik és elkölthetik – közli a portfolio.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >