Bisnode: javul a fizetési fegyelem, de a késedelmek hossza nő
Évről évre nő a lejárat előtt fizetett számlák aránya, de a fizetési késedelem hosszában romló a tendencia a magyar vállalatok körében: idén az átlagos késedelem meghaladta a 22 napot, míg az elmúlt két évben 16 és 18 napos késéseket mértek az év első negyedévében – derül ki a Bisnode Magyarország Kft. elemzéséből.
Az MTI-hez hétfőn eljuttatott elemzés szerint jellemzően az első negyedévben tartják be legnehezebben a fizetési határidőket a gazdasági szereplők, de az idei év első hónapjaiban mégis javult a határidőre kifizetett számlák aránya: 67 százalék fölé emelkedett, míg tavaly 65, két évvel korábban pedig csak 62,5 százalék volt.
A fizetési feltételeknek való megfelelést az új Ptk. is támogatja, hiszen késedelmes fizetés esetén behajtási költségátalány címén 40 euró összeg számlázható ki az adósnak – mutat rá a Bisnode közleménye.
A leghosszabb fizetési határidővel továbbra is a vegyiparban, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása terén és a gépiparban lehet számolni, ahol meghaladja a 37 napot az átlagos számlafizetési határidő. A magasabb fizetési határidők ellenére viszont ezekben a szektorokban is vannak cégek, amelyek csúsznak a fizetésekkel, ugyanis a késedelem nélkül kifizetett számlák aránya náluk nem éri el a 65 százalékot.
A legtöbbet késő szektorok listáján szerepelnek a gépjármű-kereskedelem, továbbá a magán egészségügyi valamint az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenységek. Ezekben az iparágakban 40 nap feletti az átlagos késedelem.
Az elemzés szerint a legalacsonyabb fizetési határidővel dolgozó ágazatok idén az első negyedévben az oktatás, közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás, bútorgyártás, művészet, szórakoztatás, valamint a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás voltak átlagosan 14-17 napos fizetési határidővel. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Márkaépítés üzleti díjak útján
Minden márka folyamatosan szembesül az ügyfelekért folytatott hatalmas versennyel, amelyben…
Tovább olvasom >2015-ös szintre esett vissza a fizetési fegyelem Magyarországon
A számlák 76%-át fizetik pontosan a magyarországi ügyfelek, ami nagyjából…
Tovább olvasom >A magyar márka érték – ez a MagyarBrands díj üzenete
A hazai termékek, a hazai márkák iránt egyre növekszik a…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >