Berlini Zöld Hét (2. rész): Kávé, szegénység, gazdagság
A Nestlé meg kívánja duplázni kávéból származó bevételét a következő tíz év során. Ennek érdekében 500 millió dollárt terveznek befektetni, jelenti be Peter Brabeck-Lemathe, a konszern igazgatási tanácsának elnöke Berlinben, az agrárminiszterek csúcstalálkozójának egyik konferenciáján. Helyszíni riportunk.
A Nestlé több országban összesen 680 ezer kisparaszttal működik együtt, akik a magas minőségű növényi alapanyag mellett képzést is kapnak, többek között a víz gazdaságos felhasználásával történő kávétermesztéshez. Abban is támogatta őket a cég, hogy földjeiket hivatalosan regisztráltassák, és ezzel jogaikat megvédhessék – mondja a Nestlé elnöke. Hozzáteszi, a termelést úgy akarják megduplázni, hogy 20 százalékkal kevesebb energiát használnak fel hozzá, és 30 százalékkal csökkentik a szén-dioxid kibocsátását.Nyolcvankét ország mezőgazdasági kormányzata, köztük hazánk részéről Czerván György államtitkár képviselteti magát a rendezvényen, amit a hagyományos Nemzetközi Grüne Woche (Zöld Hét) élelmiszervásár keretében tartanak. A résztvevők az éhezés és alultápláltság leküzdése érdekében a felelősségteljes beruházások lehetőségeiről tárgyalnak legtöbbet.
A politikusok mellett a gazdasági élet vezető szereplői is részt vesznek a tanácskozásokon és a sajtótájékoztatókon is.
Elég vagy kevés – megoszlanak a vélemények
A Nestlé példája a felelősségteljes beruházásokra azért fontos, mert még nem általános. Az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciájának (UNCTAD) főtitkár-helyettese, a bolgár Petko Draganov, bevezető előadásában felhívja a figyelmet többek között a következőre:
– Mivel a világon a szükségesnél kevesebb élelmiszert termelnek, fennáll a veszély, hogy a fejlődő országok mezőgazdaságába beruházó külföldi vállalatok nem belföldi fogyasztásra termelnek, hanem csak exportra.
José Graziano da Silva, az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Világszervezete, a FAO igazgatója viszont egy nemzetközi pódiumbeszélgetés során rámutat:
– Rendelkezésre áll a világ összes lakói számára elegendő élelmiszer. De azt a szegényebb országokban az emberek nem tudják megfizetni. Miközben több mint egymilliárdan túlsúlyosak.
Elmondja, hogy Földünkön jelenleg több mint 900 millió ember éhezik vagy alultáplált. Ennek megszüntetése, és a világ négy évtized múlva kilenc milliárdra növekvő összlakosságának kielégítő élelmezése érdekében évente mintegy 83 milliárd USA dollárt szükséges beruházni, a FAO számításai szerint.
Ráfizetnek a német tejtermelők
A globális fórum résztvevői ízelítőt kaphatnak a csúcstalálkozó napján egy fejlett, mondhatjuk gazdag ország mezőgazdasági termelőinek gondjaiból is: „Elegünk van – agráripar helyett parasztgazdaságokat!” jelszóval mintegy 25 ezer német mezőgazdasági termelő vonul Angela Merkel kancellár hivatala elé, és tiltakozik a tömeges állattartás, a peszticidek felhasználása, valamint a kistermelőkre háruló növekvő árnyomás ellen.
Amikor aznap délelőtt a vásár felé utazom, a menetrend szerinti városi busznak meg kell állnia, mert hetven traktor vonul előttünk. Transzparenseiken, szintén a német parasztság nevében, az európai agrárpolitika döntéshozóinak címezik követelésüket: a tejtermelők egy liter tejért ne 40 centet kapjanak, hanem jussanak hozzá az előállítás átlag 50 cent költségéhez, mert így fenntarthatatlan a tejtermelés
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megnyílt a SHEIN első magyarországi üzlete
2024. december 10-én délben megnyílt a SHEIN első magyarországi üzlete…
Tovább olvasom >Rekordszámú feladatot oldottak meg az iskolások: az Etesd az Eszed oktatóprogram népszerűsége töretlen
Véget ért a Nestlé az Egészségesebb Gyerekekért és az Okos…
Tovább olvasom >A TikTok hódítója: Dubaji csokiőrület a Lidlben
A karácsonyi ünnepek közeledtével egyre nagyobb kereslet mutatkozik egy igazán…
Tovább olvasom >