Béren kívüli juttatások 2025-ben – mennyire népszerű a lakhatási támogatás és a SZÉP kártya?
A GKI Gazdaságkutató Zrt. februári felmérésében 5 fő feletti vállalatokat kérdezett meg, többek közt arról, hogy terveznek-e lakhatási támogatást, illetve SZÉP kártyás támogatást adni a munkavállalóiknak. A kérdőívet 1408 cég töltötte ki, ebből 1390 adott választ a támogatásokra vonatkozó kérdésünkre.
Lakhatási támogatást a válaszadói kör 4,2%-a tervez adni. Létszám szerint súlyozva ez a szám 8%, ami a nagy cégek jelentősebb támogatási kedvét tükrözi. Eredményeink szerint a foglalkoztatottak mindössze 2,1%-a élvezheti idén a lakhatási támogatást. Mindemellett érdemes megjegyezni, hogy a kitöltők közt alulreprezentáltak a legnagyobb vállalatok, akik nagyobb arányban biztosítanak különböző béren kívüli juttatásokat, így a nemzetgazdaságra vetítve ez az arány feltehetően magasabb.
A Széchenyi Pihenőkártya bár hasonlóan adózik, mint lakhatási támogatás, szélesebb körű felhasználhatósága és a tágabb potenciális kedvezményezetti kör miatt népszerűbb a munkáltatók körében. Ezzel együtt is válaszadóink mindössze 13,4%-a, de létszámmal súlyozva is csak 21,8%-a tervez idén ilyen jellegű bérkiegészítést nyújtani.
Felmérési eredményeink markáns méret szerinti eltéréseket mutatnak. Míg az 51 fő alatti vállalatok csupán 3,5-4,5%-ban terveznek lakhatási támogatást adni, az 51-250 fő közti vállalatok körülbelül kétszer ekkora arányban teszik ezt, összesen 7,6%-ban. Bár a legnagyobb vállalatok alacsony mintaelemszáma miatt a 250 fő feletti körre nehéz pontos számot mondani, a tendencia egyértelmű: minél nagyobb egy vállalat, annál nagyobb arányban biztosít lakhatási támogatást munkavállalóinak.
2025-ben a különböző támogatási formákat nyújtani tervező vállalatok aránya méret szerint (%)
Forrás: GKI
Az iparban, a szolgáltató szektorban és a kereskedelemben lényegében nincs eltérés ezen béren kívüli juttatások nyújtásában. A sorból az építőipar lóg ki lefelé. Míg egyes szektorokban a cégek 15-16% tervez SZÉP kártyát biztosítani a munkavállalóknak, az építőiparban csupán 6%, mely elsősorban a magasabb arányú idénymunkásoknak, az alacsonyabb adminisztratív kapacitásnak, az eltérő munkavállalói preferenciáknak, illetve az alacsonyabb átlagos foglalkoztatotti létszámnak tudható be.
Összességében tehát látszik, hogy az 1 millió 290 ezer 35 év alatti foglalkoztatottnak csak kis része fogja élvezni a lakhatási támogatást. Széchenyi Pihenőkártyát jóval többen fognak kapni, bár még ez a támogatási forma sem vált általánossá. Különösen a kis cégek, illetve az építőipari vállalatok ódzkodnak az ilyen jellegű béren kívüli juttatások bevezetésétől.
Az idei évben különböző támogatási formákat nyújtani tervező vállalatok aránya szektor szerinti bontásban (%)
Forrás: GKI
Kapcsolódó cikkeink
A SZÉP-kártya, az egészségpénztári tagság és az áruhitel is növeli a költési hajlandóságot
A Széchenyi Pihenőkártya mindennapok része: a SZÉP kártya tulajdonos magyarok…
Tovább olvasom >Aktívabbak a munkavállalók, mint tavaly ilyenkor
A munkavállalói aktivitás továbbra is magas a magyarországi munkaerőpiacon: miközben…
Tovább olvasom >Áprilisban enyhén nőtt a GKI konjunktúra indexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett –…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: nagy az esélye az árréscsökkentés fenntartásának
Nagy esélye van annak, hogy az árréscsökkentési intézkedést nem vezetik…
Tovább olvasom >A magyar mellett a szlovák malomiparosok is elutasítják a rovarokat az élelmiszerekben
A Szlovák Malomipari Szövetség csatlakozott a hazai pékek kezdeményezéséhez, és…
Tovább olvasom >Új uniós útmutatók segítik a felkészülést az EUDR alkalmazására
Az Európai Bizottság új útmutatót és gyakran ismételt kérdéseket tartalmazó…
Tovább olvasom >