Az izraeli-palesztin konfliktus közepette születtek meg a jövő ellenállóbb kakaónövényei
Majdnem kudarcba fulladt egy ígéretes izraeli mezőgazdasági kutatás, amelynek célja szárazságtűrőbb kakaónövények létrehozása volt, miután az Izrael és Palesztina közötti fegyveres konfliktus megbénította a kísérlet helyszínét. Azonban a csodával határos módon életben maradt 18 kakaócsemete új reményt hozott a kutatók számára, és a jövő kakaótermelésének kulcsává válhat.

A csemeték szokatlan ellenállóképessége lehetőséget nyújt arra, hogy új, szárazságtűrő kakaófajtákat fejlesszenek ki
A világ kakaótermelését az elmúlt években súlyosan érintette a rossz időjárás és a különböző betegségek, ami miatt a kakaó világpiaci ára meredeken emelkedett. Az izraeli Volcani Intézet kutatói éppen ezen problémák enyhítésére próbáltak megoldást találni, amikor 140 kakaócsemetét küldtek egy dél-izraeli létesítménybe, hogy szárazságtűrőbb fajtákat fejlesszenek ki. Azonban a Hamász palesztin iszlamista csoport támadása október 7-én megbénította a területet, hónapokra áram és öntözés nélkül hagyva a létesítményt. Amikor a kutatók januárban visszatértek, az állomáson csak 18 növény maradt életben.
Ellen Graber, a Volcani Intézet vezető kutatója szerint a csemeték szokatlan ellenállóképessége lehetőséget nyújt arra, hogy új, szárazságtűrő kakaófajtákat fejlesszenek ki, amelyek kibírják az aszályt és a hidegfrontokat is. Graber tervezi, hogy klónozza ezeket a „szuperhős” növényeket, és további tulajdonságaikat, például a kártevőkkel szembeni ellenállóképességüket is teszteli. Emellett azonosítani kívánja az ellenállóképességért felelős géneket is.
A Volcani Intézet már korábban is sikeresen fejlesztett ki ellenálló növényfajtákat, többek között szárazságtűrő búzát és fagytűrő bazsalikomot, amely egész évben termést hoz. A mostani felfedezés újabb mérföldkő lehet a kakaótermelés jövője szempontjából, különösen a klímaváltozás által fenyegetett mezőgazdasági ágazatokban.
Kapcsolódó cikkeink
Először tartják határon túli helyszínen az OTDK Agrártudományi Szekcióját
Először tartják meg Magyarországon kívül, Csíkszeredában az Országos Tudományos Diákköri…
Tovább olvasom >A tudomány nem ismer határokat
Egy ország jövője a tudásban, az innovációban és azokban a…
Tovább olvasom >Luxus lett a Valentin-napi csokiajándékozás
Belgiumban a Valentin-napi csokoládék eddig a szerelem hevességét szimbolizálták, idén…
Tovább olvasom >További cikkeink
Terjednek a sötét mintázatok az e-kereskedelemben – és gyakoribb ellenük a hatósági fellépés is
Sürgetés, nyomásgyakorlás, költségek elrejtése vagy „csepegtetése” – egyre gyakrabban alkalmazzák…
Tovább olvasom >Történelmi csúcson a vállalati fúziók – gyorsabb eljárásokkal, mesterséges intelligenciával dolgozik a GVH
2024-ben rekordszámú vállalati összefonódás történt Magyarországon, az érintett cégek összesített…
Tovább olvasom >Fagy sújtotta a hazai gyümölcsösöket – áremelkedéssel és kínálati hiánnyal indul a szezon
Május beköszöntével egyre több szezonális gyümölcs jelenik meg a boltokban…
Tovább olvasom >