Az élelmiszeripari kistermelők és a mezőgazdasági őstermelők javára módosult az EPR rendszer
Könnyített adminisztrációt és évi egyszeri EPR fizetési kötelezettséget hozott az új év az élelmiszeripari kistermelőknek és az árbevétel plafont el nem érő mezőgazdasági őstermelőknek. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és az Energiaügyi Minisztérium együttműködésének köszönhetően módosult a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerről szóló kormányrendelet.

(Fotó: Pixabay)
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) javaslatait figyelembe véve módosult a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működésének részletes szabályairól szóló 80/2023. (III. 14.) Korm. Rendelet. Az Energiaügyi Minisztérium és a NAK együttműködésének köszönhetően az élelmiszeripari kistermelők és a bevételi plafont el nem érő mezőgazdasági őstermelők számára számos könnyítés lépett életbe az EPR díjak bevallását és a díjak megfizetését érintően. A módosításnak köszönhetően a kis mennyiségű, helyi és marginális élelmiszer-előállításban és -értékesítésben érintett kistermelők, valamint a rendeletben meghatározott bevételplafont el nem érő mezőgazdasági őstermelők egyszerűsített adminisztrációs szabályokat választhatnak. A könnyítés évi egyszeri, egyszerűsített adatszolgáltatást jelent, a fő csomagolás-összetevő anyaga szerint, az általános díjszabásnak megfelelő mértékű, évente történő kiterjesztett gyártói felelősségi díjfizetés mellett.
Az egyszerűsített adminisztráció választása esetén az országos hulladékgazdálkodási hatóságnál nyilvántartásba vételre nincs szükség
Ettől függetlenül a koncessziós társaság által működtetett elektronikus felületen a jogszabályban meghatározott adatok megadása a kistermelők és az őstermelők számára is kötelező. Az évi egyszeri adatszolgáltatás során az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszerben (OKIR) az adatszolgáltatás során az adott fogyasztói, gyűjtő vagy szállítási csomagolás tekintetében külön-külön a fő csomagolás-összetevő anyagáram kategóriáját kell megadni, ez alapján kell befizetni a kiterjesztett gyártói felelősségi díjat is. Ez azt jelenti, hogy az a kistermelő, aki például csak mézet értékesít üvegben – papír címkével, fém tetővel –, csak az üveg anyagáram alapján fizeti meg a kiterjesztett gyártói felelősségi díjat. Ugyanakkor az a kistermelő, aki egyszerre több üveg mézet értékesít papírdobozban, annak a fogyasztói üveg csomagolás mellett a papírdoboz, mint gyűjtőcsomagolás után is keletkezik kiterjesztett gyártói felelősségi díjfizetési kötelezettsége.
NAK
Kapcsolódó cikkeink
Rengeteg pályázat a gazdálkodóknak és jó ütemben teljesül az agrártámogatások kifizetése
A tavalyi évhez képest gyorsabban halad az agrártámogatások kifizetése, a…
Tovább olvasom >AM: eredményesek a ragadós száj- és körömfájás kapcsán megtett intézkedések
Eredményesek a magyar járványvédelmi intézkedések a ragadós száj- és körömfájás…
Tovább olvasom >A nyúlhús piaca: nemzetközi trendek és hazai kihívások
A nyúlhús az egyik legegészségesebb fehérjeforrás, hiszen alacsony zsírtartalommal, magas…
Tovább olvasom >További cikkeink
Országos Kereskedelmi Szövetség: az árrés nem profit!
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) nemzetközi élelmiszer-kereskedő tagvállalatai az elmúlt…
Tovább olvasom >Orbán Viktor a Kossuth Rádióban: a kereskedők 10 százaléknál többet nem rakhatnak rá a beszerzési árra
Március közepétől a kormány 10 százalékban maximalizálja az árrést 30…
Tovább olvasom >Árrésstop kontra áfacsökkentés: megoldás az inflációra vagy politikai viták terepe?
A kormány március közepétől életbe léptette az árrésstopot, amely szerint…
Tovább olvasom >