Az állati termékpálya melletti uniós kiállást sürgeti a Farm Europe
Az állattenyésztési ágazatban tevékenykedők munkájának elismerését és megbecsülését szem előtt tartó új megközelítést és intézkedéseket sürget az EU élelmiszer-politikájában az állattenyésztési és az állatitermék-előállítási láncban működő 125 hasonló gondolkodású európai szervezet – köztük a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

(Fotó: Pixabay)
Az európai mezőgazdasági termelőket és partnereiket tömörítő szervezet, a Farm Europe az európai állattenyésztési ellátási láncok sokszínűségét reprezentáló 125 hasonló gondolkodású európai uniós szervezet nevében intézett az Európai Bizottsághoz közös felhívást, amelyben átfogó, tudományosan megalapozott élelmezési stratégia kialakítására szólítják fel a Bizottságot. A „Tápláló Európa: Az állati eredetű fehérjék fontossága – Az állattenyésztési ellátási láncok felhívása az európai intézményekhez” című kezdeményezéssel a Farm Europe és a felhívást támogató szakmai szervezetek – köztük a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) – megerősítik elkötelezettségüket egy olyan jövő iránt, amelyben a mezőgazdaság egyszerre termelékeny és fenntartható.
A cél az európai lakosság számára olyan egészséges, kiegyensúlyozott étrendet biztosítani, amely tudományos bizonyítékokon és gazdasági realitáson alapul
A Farm Europe meggyőződése, hogy a 27 tagállamot egyesítő Európai Unióban a közös gondolkodás és az ötletek ütköztetése ambiciózus, innovatív, előremutató szakpolitikai alternatívákat hozhat létre és új perspektívákat kínálhat a döntéshozók számára. A „Tápláló Európa: Az állati fehérjék jelentősége” felhívás arra szólítja fel az uniós döntéshozókat, hogy dolgozzanak ki egy holisztikus uniós élelmezési stratégiát, amely a legfrissebb tudományos ismereteken és kutatási eredményeken alapul, és amely valamennyi mezőgazdasági ágazat számára méltányos bánásmódot biztosít. Támogassák az élelmiszerek teljes életciklusát figyelembe vevő, tudományosan megalapozott környezeti értékelések kidolgozását, elkerülve az olyan félrevezető értelmezéseket, amelyek igazságtalanul vádolják és negatív színben tüntetik fel az állattenyésztést és az állatitermék-előállítást. Támogassák a tudományosan megalapozott táplálkozási hatásvizsgálatokat, amelyek megerősítik az állati eredetű élelmiszerek egészség szempontjából betöltött fontosságát. A felhívás figyelmeztet az állati eredetű élelmiszerek fogyasztását háttérbe szorító szakpolitikai intézkedések nem kívánatos következményeire is, megjegyezve, hogy az uniós állati eredetű termékek előállításának csökkenése növelné az importfüggőséget, súlyosbítaná a globális károsanyag-kibocsátást és veszélyeztetné európai gazdák millióinak megélhetését.
A NAK álláspontja szerint mindannyiunk közös felelőssége, hogy aktív szereplői legyünk az uniós folyamatoknak
A NAK tagjaival, valamint hazai és nemzetközi szakmai partnerszervezeteivel együttesen előremutató kezdeményezésekkel, szakmai alapokon nyugvó, tudományos tényekkel alátámasztott javaslatokkal támogatni tudja a szakpolitikai döntéshozatalt, ezáltal is érvényesítve a gazdálkodók érdekeit.
Az állattenyésztési ellátási láncok szereplői részéről az EU intézményeihez intézett felhívás angol nyelvű verziója itt érhető el: https://www.farm-europe.eu/our-works/resilience-en/125-organisations-call-for-a-new-impetus-in-the-eu-food-policy-valorising-livestock-farming/
NAK
Kapcsolódó cikkeink
A mezőgazdaság hitelállománya 6 százalékkal mérséklődött
A mezőgazdaság hitelállománya 6,0 százalékkal 1001,2 milliárd forintra mérséklődött az…
Tovább olvasom >Az öntözésen múlhat a mezőgazdaság jövedelemtermelő képessége
Egyre jelentősebb vízhiány vár Európára, ezért az öntözésen és a…
Tovább olvasom >A mezőgazdasági beruházások 42 százalékát épületekre és építményekre fordították 2024-ben
A KSH előzetes adatai szerint 669,4 milliárd forint volt a…
Tovább olvasom >További cikkeink
WHO: 50 százalékos drágulást sürgetnek a dohány, az alkohol és a cukros üdítők esetében
A következő tíz évben legalább 50 százalékkal kellene növelni a…
Tovább olvasom >Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban
Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban az S&P Global…
Tovább olvasom >Így változnak a gyógyszerárak: árkorlátozást vezetett be a kormány
Július 1-jétől életbe lépett a Nemzetgazdasági Minisztérium gyógyszerekre vonatkozó árkorlátozása,…
Tovább olvasom >