Magazin: Áttörésre várva
Az FMCG-termékek online értékesítési forgalma jócskán elmarad a nemzetközi átlagtól: míg például Angliában, Franciaországban, de Európa más területein is megközelíti vagy meghaladja a teljes online részesedés arányát a kiskereskedelemből, idehaza alig látható eredményeket produkál csak.
Magyarországon 1998–99-ben indult útjára az online kereskedelem, akkor még nagyon kis lefedettséggel: pár működő online bolt kínálatából választhattak azok, akik rendelkeztek internet-
hozzáféréssel – ez utóbbi azonban igen csekély vásárlószámot feltételezett. Ekkor indult útjára a GRoby online is, amely aztán a következő 15 évben, 2014-ig gyakorlatilag egy verseny nélküli piaci környezetben tevékenykedett.
De vajon mi volt az oka annak, hogy ilyen hosszú idő alatt egy hazai élelmiszerlánc vagy kisebb bolthálózat sem vállalta be, hogy kialakítja online értékesítési üzletágát? Egyrészt hiányzott a szaktudás, másrészt 2005 után már viszonylag magas volt az indulás költsége: webáruház-fejlesztés, raktár, logisztika, marketing. Ehhez hozzájött még az is, hogy a modern nemzetközi láncok gyors ütemben építették ki országos hálózataikat, a vásárlók nem nagyon érezték azt a hozzáadott értéket, amit egy online megrendelés és házhozszállítás nyújtana.
Mennyi is az annyi?
A naponta szükséges friss termékek megvásárlására egyelőre nincs jó online alternatíva. Ha például a háziasszony a munkából hazatérve eldönti, mit szeretne este főzni, jelenleg nem tudja megrendelni úgy online egy lánctól, hogy azt 1-2 órán belül meg is kapja – marad tehát a hazafelé útba eső bolt.
A hétvégi vagy havi nagy bevásárlásokat viszont ki lehet váltani az online üzlettel, ahol valóban kényelmes lehet, ha nem a vevőnek kell autókázni és pakolgatni, hanem mindent házhoz hoznak. De azért itt is van bökkenő: a webáruházban sem két perc összeállítani egy nagybevásárlást. A terméklisták átnézése, a kiválasztás, a keresések mind-mind időt vesznek igénybe, nem is keveset: egy felmérés szerint egy 25-30 ezer forint összértékű, 30-40 tételes kosár összeállítása akár 30-40 percig is eltarthat. Nem beszélve arról, hogy a megrendelés után még arra is figyelni kell, hogy a kiválasztott időablakon belül (ez a hazai szolgáltatóknál tipikusan 2-4 óra!) a vásárló át tudja venni a megrendelést a futártól. Ez pedig már nagyon közelíti (vagy meg is haladja) azt az időt, amit egy személyes vásárlásra áldozna a család.
Hiányzik az áttörés
Nagyon hiányoznak a hazai piacról azok a szolgáltatások, amelyek igazán vonzóvá tennék a mindennapi szükségletű élelmiszerek online beszerzését. Mik ezek?
– Nagyon gyors, 1-2 órán belüli kiszállítás.
– Személyre szabott vásárlási élményt nyújtó online felület, lehetőleg mobileszközre optimalizálva.
– Széles választék, főleg friss termékek tekintetében.
– Kedvező szolgáltatási ár/érték arány.
Hiszen ennél a termékkörnél fokozottan érvényes a kereskedelem átalakulásával életbe lépő új aranyszabály: stop selling, start helping! A vásárlók egyre kevésbé a termék megvásárlásának lehetőségét keresik, hiszen most már szinte teljesen egyértelmű és elvárt, hogy a kedvenc márkáik elérhetőek legyenek online is. A lényeg a hozzáadott értéken van, azon, hogy a kereskedő, vagy a szolgáltató platform hogyan tud asszisztálni ahhoz, hogy a vásárlás minél kényelmesebb, gyorsabb, egyszerűbb legyen – úgy, hogy a valós igényeket elégítse ki.
Jöhetnek az új szereplők
Decemberben lépett a hazai piacra a Kifli.hu, amely Csehországban már bizonyított, igaz, egy teljesen más, jóval érettebb piaci környezetben, és más szokásokkal bíró vásárlóközönségnek. A belépésük viszont pont jó időben történt: a modell lényege ugyanis a nagyon gyors kiszállítás, ami felrázhatja egy kicsit a hazai piacot, mindkét oldalról. Kérdés, hogy miként viszonyulnak az emberek egy ilyen prémium szolgáltatáshoz – jelenleg a 3(!) órán belüli kiszállítás díja 1990 forint, majd háromszorosa a hazai átlagnak. Az viszont szinte borítékolható, hogy ha működik, az arra sarkallja a már piacon lévő nagyokat (Auchan, Spar), hogy ők is nyissanak a same day/express delivery irányába. Illetve lökést adhat más, új szereplők piacra lépésének is. Milyen szerencsés lenne például egy NetpincérGO-hoz hasonló, igazán expressz modell, élelmiszertermékekre!
A jövő (online) közértje
Íme néhány pontban összeszedve, milyennek is kell lennie a jövő online szupermarketjének:
1. Legyen a lehető legszélesebb a termékválaszték, de ugyanakkor tökéletesen áttekinthető. Ezt segíthetik a jól kialakított szűrők, keresők, nézetbeállítások, kategóriatallózók.
2. Legyen személyre szabott: csak a szükséges termékek jelenjenek meg, a kosár megrendelése pedig legyen egykattintásos, beleértve az online fizetést is.
3. Legyenek okos megoldásai: jelezze a vásárlónak, ha egy régebben rendelt termék, a kalkulálható fogyási sebesség alapján újrarendelést igényelne, esetleg mindez legyen automatizálható egy recurring modell segítségével.
4. Legyenek kényelmi funkciók: recept alapján hozzávalók keresése a kínálatban, külső szabadszavas bevásárlólisták feldolgozása.
5. Engedjen kapcsolódni otthoni okoseszközöket: hűtő, mosógép stb.
6. Az átvétel módja legyen testre szabható: ha kell, hűtött csomagpontokra kerüljön a termék, de legyen időzített házhozszállítás is.
És mindezt persze kiegészítheti az adott márka több ponton elérhető, személyzet nélküli teljesen automata smart store-ja, ahol egy okostelefonos alkalmazás asszisztenciája segítségével lehet kényelmesen és gyorsan vásárolni.
Az élelmiszer alapvető szükséglet, a beszerzése egyfajta kötelezettség mindenkinek. Az a szolgáltató, aki ebből a kötelezettségből kellemes időtöltést varázsol, biztos lehet a hosszú távú sikerben.
NÉVJEGY
Nagy Sándor alapító tagja, 3 éven át alelnöke, majd 2017 novemberétől elnöke az Ecommerce Hungarynek. Az online értékesítés, a digitális csatornák és a kereskedelem ökoszisztémájának megismerése nagy szenvedélye, folyamatosan kutat és publikál ebben a témában, főként szakmai cikkekben és konferenciák előadásain.
Közgazdasági és programozói végzettséggel 1992-ben a G’Roby üzletvezetőjeként kezdte pályafutását a cégnél, majd 1999-ben, az országban az elsők között kezdett el foglalkozni online értékesítés bevezetésével, internetes áruház kialakításával és működtetésével. Ennek gyümölcseként 2000 tavaszán indult útjára a groby.hu élelmiszer online szupermarket, amelyet 2015-ig az online üzletág vezetőjeként piacvezető pozícióban tudott tartani. Előbbiek mellett több mint két évtized alatt megtervezte és saját maga lefejlesztette a hálózat vállalatirányítási rendszerét, valamint üzemeltette a teljes informatikai rendszert. Több mint 27 év után, 2020 januárjában köszönt el a G’Roby-tól.
Két gyermek édesapja, a munkán kívül legfőbb hobbija a természetjárás, a futás és a fotózás. //
Kapcsolódó cikkeink
Közel százezer forintot költöttünk élelmiszerre az ünnepi időszakban
A karácsonyi készülődés határozta meg a Kifli.hu online szupermarket forgalmát…
Tovább olvasom >Megállapodott a 2025-ös bérekről a SPAR és a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete
Megállapodott a 2025-ös bérekről a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. és…
Tovább olvasom >A SPAR Magyarország is letette a névjegyét Budapest egyik legnagyobb hazai gin fesztiválja mellett
A IV. Gin Market Budapest minden eddiginél több kiállítóval, impozáns…
Tovább olvasom >További cikkeink
NIQ-leckék a modern trade világából
A volumenszámok egyre inkább kedvezőek, jövő évre mérsékelt növekedés várható.…
Tovább olvasom >Önelfogadásról, önfelszabadításról és a hétköznapok ajándékáról – Együtt okosodtunk! (Business Days 2024 2. rész)
A Business Days pénteki napja az egész heti megfeszített figyelem…
Tovább olvasom >