Átadták a termelői piacot Nagykamaráson
Hatvanmillió forintból készült el a Békés megyei Nagykamaráson a termelői piac, amelyet kedden adtak át.
Erdős Norbert, az Agrármisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára a rendezvényen elmondta, 2012-ben indította el a kormány a termelői piac bővítését szolgáló programot, amely annyira sikeres lett, hogy a kezdeti 117-ről 2020 végére 324-re nőtt a helyi termelők saját áruik könnyített körülmények közti árusítását lehetővé tevő helyek száma.
A termelői piac legfontosabb jellemzője, hogy rövid élelmiszer-ellátási láncot jelent, így növeli a biztonságot – húzta alá.
Az államtitkár emlékeztetett, idén májusban változtatták meg a 2010-es kistermelői rendeletet. Könnyítették a kistermelővé válás feltételeit, országossá növelték számukra saját termékeik értékesítési sugarát, bővítették az előállítható termékek körét, és lehetővé tették, hogy a családtagok és az alkalmazottak is részt vehessenek a termékek előállításában.
Erdős Norbert hangsúlyozta, jövő év elejétől a közétkeztetésben a hazai áruknak legalább 60 százalékot kell elérniük. Ez az arány 2023. január 1-jétől 80 százalékra nő.
A Békés megyei Nagykamaráson az uniós Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) forrásából, 60,5 millió forintból építették meg 2020 augusztusa és 2021 májusa között a termelői piacot. A hűtést-fűtést napelemes rendszer biztosítja, és kialakítottak kilenc parkolóhelyet is. A kivitelező a Pro Békés Kft. volt.
Pelle István (Fidesz-KDNP) polgármester elmondta, 17 évet vártak erre, ugyanis az önkormányzat a piacnak helyet biztosító telket 2004-ben vásárolta meg.
Szebellédi Zoltán, a Békés Megyei Önkormányzat közgyűlésének alelnöke kifejtette, a megyébe 2014 és 2020 között TOP-os forrásból eredetileg 58 milliárd forint érkezett volna, ám mostanra elérte a 84 milliárdot a beruházások értéke.
Eddig 32 termelői piacot adtak át, de még folyamatban van néhány kivitelezés, így a ciklus végére 40 fölé nő a számuk. Összesen 2,5 milliárd forintot fordítottak erre a célra.
Hozzátette, Nagykamarás mintegy 210 millió forint összértékben négy TOP-os pályázatot valósított meg: az óvodafejlesztést, az iskola energetikai korszerűsítését, az orvosi rendelő felújítását és a termelői piac kialakítását.
Szebellédi Zoltán elmondta, 2021-2027 között 86,4 milliárd forint TOP-forrás érkezik Békésbe, egyben reményét fejezte ki, hogy a ciklus végére ez a szám is nőni fog. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Fókuszban a termelői piacok szakmai napot és piacbemutatót szervez a NAK
Termelői piac a XXI. században címmel szakmai rendezvényt és piacbemutatót…
Tovább olvasom >Nagy István: újabb segítséget kapnak a kistermelők
Újabb segítséget és könnyítéseket kapnak a kistermelők, kihasználva az uniós…
Tovább olvasom >Átadták a termelői piacot a borsodi Bőcsön
Átadták a 118 millió forintból kialakított termelői piacot szerdán a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >