Magazin: Árlépcsőn a tej
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) folyamatosan nyomon követi, és a rendszeres kiadványaiban közreadja a világ mezőgazdasági- és élelmiszeriparitermék-piacainak tendenciáit. A KSH és az AKI Piaci és Árinformációs Rendszer (PÁIR) adataiból még a rövid távú kiskereskedelmi üzleti döntések előtt is érdemes pontosan tájékozódni.
A legutóbbi piaci jelentésből kiderül, hogy az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériumának (USDA) adatai alapján az Egyesült Államokban a sertés ára 1,35 dollár /kilogramm hasított hideg súly volt 2017 decemberében, ez csaknem 13 százalékos emelkedést jelentett az egy évvel korábbihoz képest. Brazíliában a sertés ára (5,79 brazil reál/kilogramm hasított hideg súly) tíz százalékkal volt alacsonyabb 2017 decemberében, mint az előző esztendő azonos hónapjában.
Az Európai Bizottság decemberben megjelent projekciója szerint az Unió sertéshústermelésének kismértékű emelkedése várható 2020-ig, majd enyhe csökkenés után stagnálása 2030-ig. A közösség sertéshústermelése 23,62 millió tonna lehet 2020-ban, csaknem egy százalékkal emelkedhet a 2017. évihez képest.
***
A németországi Élelmiszer-gazdasági Kutató Központ (ife) januári előrevetítése szerint az EU tejkínálata a 2017 végi erőteljes bővülést követően 2018. május közepéig a szezonalitásnak megfelelően növekedhet tovább. A tejkínálat a szezonális csúcsot a legtöbb országban májusban érheti el, azonban Franciaországban és Olaszországban ennél korábbra, míg az északkeleti tagországokban ennél későbbre tehető.
***
Az AKI PÁIR adatai szerint a hazai előállítású adagolt vaj ára egy év alatt 28 százalékkal emelkedett. Hasonló tendencia tapasztalható más tejtermékeknél is. A tejföl ára 17 százalékkal, a 2,8 százalék zsírtartalmú zacskós friss tejé 12 százalékkal, a tehéntúróé nyolc százalékkal, a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos friss tejé hat százalékkal, az 1,5 százalék zsírtartalmú dobozos tartós tejé öt százalékkal, a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos tartós tejé négy százalékkal, a trappista sajté három százalékkal emelkedett 2017 decemberében az előző év azonos hónapjához képest. //
Kapcsolódó cikkeink
NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >KSH: stagnált az ipari termelés márciusban
2025 márciusában az ipari termelés volumene az előző év azonos…
Tovább olvasom >NGM: a „150 új gyár” program segíti az ipari termelés helyreállását
A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján 2025 márciusában az ipari…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >