Agrometeorológia: az elmúlt napokban előfordult fagyoknál nagyobb hideg már nem valószínű
Lassan melegszik az idő, a számítások szerint az elmúlt napokban előfordult fagyoknál nagyobb hideg már nem valószínű – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtökön kiadott agrometeorológiai elemzésében, a honlapján.
Azt írták: a hőmérséklet a múlt hét közepén emelkedni kezdett, pénteken az északkeleti határszél kivételével 16-20 Celsius-fokos maximumok voltak a jellemzőek, majd szombattól lehűlés kezdődött, hétfőn már csak 10 fok körül alakultak a csúcsértékek. Keddtől ismét megjelentek a hajnali fagyok, szerdán pedig a nyugati és középső országrészben többnyire mínusz 1 és mínusz 5 fok között volt a legmagasabb hőmérséklet. Az 5 centiméteren mért talajhőmérséklet is erősen ingadozik: vasárnapra nagy területen emelkedett 10 fok fölé a napi átlagértéke, jelenleg 5 fok körül van. Az elemzés szerint a múlt hét közepe óta országosan többnyire 5-15 milliméternyi csapadék hullott, de kisebb foltokban ennél több is esett. A talajok felszín közeli része az eddig szárazabb kisalföldi és dél-alföldi területeken is sokat nedvesedett, a kora tavaszi aszály az előbbi tájakon is mérséklődött, illetve megszűnt. A középső és mélyebb talajrétegek Sopron környékének kivételével országszerte jó vízellátottságúak.
Az őszi vetések jó állapotban vannak, korán megindult a tavaszi fejlődésük
Az őszi búza szárba indult, a repce is a szárnövekedés fázisában jár, megjelent a virágkezdemény is. Miskolc térségében azonban fagyvédelem nélkül a kajsziban már a múlt héten fagykár keletkezett a mínusz 4,5 fokban, a többi növény esetében még nem látható kár. A következő napokban mérséklődik az éjszakai lehűlés, az előző napokénál keményebb fagyok nem várhatók – írták. Hozzátették: a szokásosnál eddig melegebb és a legtöbb helyen kellően csapadékos időben gyors fejlődésnek indult a vegetáció, zöldülnek a mezők, az alacsonyabban fekvő erdők, és az őszi vetések zöld tömege is egyre nagyobb. A sokéves átlagnál országszerte magasabb a felszín „zöldességét” mutató vegetációs index értéke, a legkisebb arányú pozitív eltérés az Északi-középhegység erdeiben és a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei gyümölcsösök területén figyelhető meg, mert ott nagy a még ki nem zöldült fák aránya.
Az elemzés szerint a folytatásban eleinte télies, majd a hét végétől már fokozatosan enyhülő időre van kilátás
A kelet felől érkezett légörvény még napokig csapadékot okoz, északkeleten kezdetben főleg hó, havas eső várható, majd egyre inkább az eső lesz a jellemző. A csapadék valószínűsége a hét végén csökken, de még a jövő héten is várható eső, zápor. A hőmérséklet jócskán elmarad az ilyenkor szokásos értékektől: hétfőig még előfordulnak majd mínusz 1, mínusz 2 fokos éjszakai fagyok, majd keddtől tovább mérséklődik a lehűlés. Napközben is hűvös lesz, északkeleten pénteken is csak 3 fok körül várható a maximum, délnyugaton 10 fok valószínű. Napról napra lassan enyhül az idő, vasárnap 9-14, jövő szerdán 12-17 fokos maximumokra van kilátás. Az 5 centiméteren mért talajhőmérséklet napi átlaga csak a jövő héten éri el ismét a 10 fokos értéket – írta a meteorológiai szolgálat.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Agrometeorológia: tovább töltődnek a talajok
A talajok felső fél méteres rétege csaknem országszerte sok nedvességet…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: csaknem országszerte kellően átnedvesedett a talaj
A múlt heti kiadós csapadék csaknem országszerte kellően átnedvesítette a…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: jól jön a csapadék az őszi vetésnek
A héten országos, a Kisalföld kivételével kiadós eső érkezett, amire…
Tovább olvasom >További cikkeink
Adni Öröm! – nehéz sorsú embereknek gyűjtenek tartós élelmiszereket a SPAR-üzletekben
Elindult mától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >