Agrárgazdasági kamara: újszerű megoldásokat keresnek az agrárium kihívásaira
Fiatal fejlesztők, startupok, valamint kutatók megoldási javaslatait keresik a mezőgazdaság és az élelmiszeripar kihívásaira a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) TechLab agrár startup programja keretében, a programba bevont piaci szereplők garantálják, hogy a gazdálkodókat érdemben érintő szolgáltatásokat és termékeket dolgozzanak ki – tájékoztatta a kamara szerdán az MTI-t.
A közlemény szerint a NAK TechLab program hidat képez az agrár startupok, innovatív vállalkozások, valamint a hazai agrárium szereplői között annak érdekében, hogy a digitális megoldások könnyebben, gyorsabban elterjedjenek, és a jövőben a gazdák rendelkezésére álljanak.
Olyan nagyvállalatok várják a fejlesztők, startup cégek megoldási javaslatait, mint a Bonafarm élelmiszergazdasági vállalatcsoport, a KITE Zrt. mezőgazdasági integrátor, az AXIÁL Kft. mezőgazdasági gépkereskedő, valamint az egészséges talajélet kialakítását és a környezetbarát növénytáplálást szolgáló Bio-Nat Kft.
A Bonafarm csoport olyan újító megoldásokat vár, mint a feldolgozási folyamatokat megkönnyítő képfelismerő rendszerek, vagy a mesterséges intelligencia alapú rendszerek alkalmazása a növénytermesztés vagy a sertéstenyésztés területein. A Green Deal által támasztott elvárásoknak való digitalizációs megfelelésre várja a megoldási javaslatokat a KITE Zrt., de keresik a mezőgazdaság digitális átállását segítő mesterséges intelligencia fejlesztéseket is. Az Axiál Kft. olyan innovatív, az agrárszektor digitalizációját előmozdító megoldásokat keres a precíziós gazdálkodás területén, amelyek illeszkednek a vállalat portfoliójához, például az okos mezőgazdasági gépek szenzorjaiból származó adatok újszerű hasznosítására vonatkozó ötleteket. A Bio-Nat Kft. képfelismeréssel és adatfeldolgozással kapcsolatos megoldást keres a tápanyaghiány azonosítására – ismertette a NAK. A program befektető partnere az OUVC, az Óbudai Egyetemhez tartozó 10 milliárd forintos kockázati tőkealap, amely a tőkét biztosítja a programba került csapatoknak, a jelentkezési határidő 2024 augusztus 15-e.
A NAK TechLab az agrárkamara hosszú távú innovációs programja, amely a magyar mezőgazdaság digitális modernizációjára fókuszál
Újgenerációs startup-vállalkozások segítségével olyan innovatív megoldásokat keres az agrárium kihívásaira, amelyek fellendítik és hatékonyabbá teszik a szektort. A program 2019 óta segíti a hazai agrár startup vállalkozásokat, működésének 5 évében több mint 100 agrártechnológiai startup fejlesztésében vett részt – közölték.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
A fajtatisztaság és termésbiztonság érdekében növelni kellene a fémzárolt kalászos vetőmagok arányát a Vetőmag Szövetség szerint
Első számú szántóföldi növénnyé lépett elő a kukorica termesztésének nehézségei…
Tovább olvasom >Nagy István: jó minőségű dinnyével indul a magyar dinnyeszezon
A tavalyihoz képest a dinnyeimport mennyisége 51 százalékkal csökkent, ami…
Tovább olvasom >Ingyen biztosítja a kormány a gazdáknak az öntözővizet
A kormány ingyenesen biztosítja a gazdák számára az öntözővizet azzal,…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >