A világgazdasági növekedési ütem lassulását jelzi a Világbank
A lefelé módosított tavalyi GDP-növekedési becsléséhez képest a világgazdasági növekedés további lassulását jelzi a Világbank legfrissebb prognózisában a világkereskedelmi forgalom és az ipari termelés csökkenésére, a kereskedelmi feszültségek éleződésére, valamint a fejlődő térségekben jelentkező pénzügyi turbulenciákra hivatkozva.
A Világbank a most publikált „Global Economic Prospects” kiadványában a tavalyi világgazdasági növekedésre vonatkozó becslését a júniusban kiadott prognózishoz képest 0,1 százalékponttal 3,0 százalékra csökkentette. Szintén 0,1 százalékponttal rontotta idei és jövő évi világgazdasági növekedési előrejelzését is, ami így az idén 2,9 százalék, 2020-ban pedig 2,8 százalék lehet. Először adott ki előrejelzést a 2021-es növekedésre a Világbank, amit 2,8 százalékra tesz.
„2018 elején még teljes gőzzel működött a világgazdaság, az év folyamán azonban az aktivitás fokozatosan veszített lendületéből és az idővel egyre nagyobb buktatókba ütközött” – kommentálta a prognózis megállapításait Kristalina Georgieva, a Világbank vezérigazgatója.
Magyarország tavalyi GDP-növekedésére vonatkozó becslését a Világbank viszont tovább javította. Júniusi prognózisában 0,3 százalékponttal 4,1 százalékra emelte a magyar gazdaság 2018-as növekedésére vonatkozó előrejelzését a tavaly januárban jelzetthez képest. Mostani prognózisában pedig újabb 0,5 százalékponttal 4,6 százalékra emelte meg a tavalyi magyar GDP-növekedésre vonatkozó becslését.
Az idei, 2019-es magyarországi növekedési előrejelzésén a Világbank nem változtatott, továbbra is 3,2 százalékos GDP-növekedést vár. A 2020-as magyar GDP-növekedést viszont 2,8 százalékra teszi a nemzetközi szervezet prognózisa, 0,2 százalékponttal alacsonyabbra a júniusban jelzettnél. A Világbank mostani dokumentumában adott ki első alkalommal előrejelzést a 2021-es növekedésre, amit Magyarország esetében 2,4 százalékra becsül.
A fejlett gazdaságok növekedési előrejelzésén nem változtatott a Világbank, a 2018-as növekedési becslése továbbra is 2,2 százalék, az idei növekedést 2,0 százalékra, a jövő évit 1,6 százalékra várja, a 2021-es pedig várakozásai szerint 1,5 százalék lesz.
A fejlődő régiók tavalyi növekedését a Világbank júniusi prognózisában még 4,5 százalékon várta, ezt azonban a mostani becslésében 0,3 százalékponttal 4,2 százalékra rontotta. Ugyanekkora növekedést vár az idén is, 4,2 százalékosat, 0,5 százalékponttal gyengébbet a júniusban jelzettnél. Jövőre a térség növekedése 4,5 százalékra emelkedik ugyan, de ez is 0,2 százalékponttal marad el a júniusban jelzetthez képest. 2021-re 4,6 százalékos növekedést vár a fejlődő régióban a Világbank.
Az Egyesült Államok 2018-as növekedési becslését 0,2 százalékponttal javította felfelé a júniusi prognózishoz képest 2,9 százalékra. Az idei prognózisán nem változtatott, a növekedést továbbra is 2,5 százalékra várja, a 2020-ast viszont 0,3 százalékponttal 1,7 százalékra csökkentette.
Az euróövezet tavaly 1,9 százalékos növekedést ért el a Világbank szerint, 0,2 százalékponttal alacsonyabbat a júniusi prognózisban jelzettnél. Az idén az euróövezti növekedés 1,6 százalékra lassul, ez is 0,1 százalékponttal marad el a júniusi prognózistól. 2020-ra az euróövezeti növekedés üteme 1,5 százalékra, 2021-re pedig 1,3 százalékra lassul tovább.
A tavalyi kínai GDP-növekedést a júniusi prognózisával megegyező 6,5 százalékra teszi a Világbank. A növekedési ütem azonban az idén és jövőre 6,2 százalékra lassul, majd 2021-ben 6,0 százalékra. Az idei kínai GDP-növekedést júniusi prognózisában még 6,3 százalékra tette a Világbank. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nagy Márton: lassabb növekedés, átütemezett beruházások és óvatos lakossági fogyasztás várható
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Indexnek adott interjúban a magyar…
Tovább olvasom >A német kivitel 1,6 százalékkal, a behozatal 6,2 százalékkal esett az idei első fél évben
Csökkent Németország kivitele és behozatala az idei első hat hónapban…
Tovább olvasom >További cikkeink
Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >Vállalkozásra szabott csarnokok segítik a KKV-k fejlődését és növekedését
A RaktárAD belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező logisztikai fejlesztő új fejezetet…
Tovább olvasom >