Nagy Márton: lassabb növekedés, átütemezett beruházások és óvatos lakossági fogyasztás várható
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Indexnek adott interjúban a magyar gazdaság jövőjéről, az állami beruházások átütemezéséről, valamint a lakossági fogyasztás és megtakarítások alakulásáról beszélt. A miniszter a 2024-es évre 2%-os gazdasági növekedést prognosztizált, ami jelentősen elmarad a korábban várt 4%-os bővüléstől. A gazdasági kilábalás szerinte fokozatos lesz, és a jelentős kihívások közepette a hosszú távú helyreállításra kell koncentrálni.
Nagy Márton szerint a gazdaság lassabb növekedése mögött a fogyasztást gátló óvatosság, a szomszédos háború, valamint a költségvetési és monetáris politika általános helyzete áll. A miniszter jelezte, hogy az egymilliárd forint feletti állami beruházások további elhalasztása várható, amelyek 2025 helyett akár 2026–2027-re tolódhatnak. Ez a lépés a költségvetési likviditás fenntartását szolgálja, amit a miniszter „cash flow optimalizálásként” jellemzett.
A miniszter az interjúban indokoltnak tartotta az extraprofitadók kivezetését a gyógyszeriparban, a légiközlekedési és távközlési szektorban, mivel szerinte ezen ágazatokban már nincs jelen extraprofit. A minimálbérrel kapcsolatban Nagy Márton azt mondta, hogy azt 2027-ig fokozatosan az átlagbér 50%-áig kellene emelni, több lépésben.
Nagy Márton szerint a magyar lakosság körében erős az óvatosság, ami a fogyasztás helyett inkább megtakarításokba és lakásvagyon-növelésbe csatornázódik. A miniszter hangsúlyozta, hogy a lakosság számára a lakhatási kérdések fontosabbak, mint a fogyasztás helyreállítása. Az interjúban elhangzott, hogy a lakástranzakciók száma az év első felében több mint 40%-kal emelkedett, és az új lakáshitel-szerződések értéke is jelentősen nőtt.
A gazdasági növekedés elmaradásának egyik okaként Nagy Márton az elektromos járműipari átállás nehézségeit említette. A miniszter kritikával illette az Európai Uniót, amiért nem koordinálta megfelelően az országok átállását az elektromos autózásra, ami szerinte elbizonytalanította a fogyasztókat. Az elektromos autó- és akkumulátorpiac problémái miatt a jármű- és akkumulátor-export gyengélkedik, ami szintén visszafogja a gazdasági növekedést.
Nagy Márton az interjúban elmondta, hogy jövőre várhatóan megduplázzák a gyermekek után járó családi adókedvezményt, amit Orbán Viktor miniszterelnök korábban már bejelentett. Ez a lépés a családok támogatását célozza meg, és része lesz a lakosság gazdasági helyzetének javítására irányuló intézkedéseknek.
Az interjú összességében a gazdaság lassú, de fokozatos helyreállását vetíti előre, miközben a kormány további intézkedésekkel igyekszik stabilizálni a helyzetet és támogatni a lakosságot a nehéz gazdasági körülmények között.
Kapcsolódó cikkeink
Nagy Márton: turisztikai konjunktúra van Magyarországon
Turisztikai konjunktúra van Magyarországon, soha nem nyaraltak annyian belföldön és…
Tovább olvasom >Kkv-fejlesztés: ösztönözni kell a mesterséges intelligencia vállalati felhasználását
A kormány kiemelt célja a hazai kkv-k versenyképességének fejlesztése, ehhez…
Tovább olvasom >Nagy Márton adminisztratív eszközökkel ösztönözné a hazai vásárlást: mit jelent ez a gyakorlatban?
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter adminisztratív lépéseket fontolgat annak érdekében, hogy…
Tovább olvasom >További cikkeink
A Dreher vezérigazgatója a befogadó kultúra további erősítésére tett vállalást
Nemzetközi kutatások* bizonyítják, hogy azok a vállalatok, ahol a munkavállalók…
Tovább olvasom >NGM: létrejön a Fogyasztóvédelmi Civil Fórum – erősíti együttműködését a Nemzetgazdasági Minisztérium a fogyasztóvédelmi egyesületekkel és a békéltető testületekkel
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a magyar családok védelme…
Tovább olvasom >Megjelent a Magyar Konyha Top 150 Termelői Kalauza
Hazai kistermelőket, csúcsminőségű termékeiket – a húsok, gabonák, tejtermékek, szárnyasok…
Tovább olvasom >