A vártnál rosszabb évet zártak a dinnyetermelők Dél-Békésben
A vártnál rosszabb évet zártak a dinnyetermelők Dél-Békésben, a szezon a csapadékos és párás időjárás miatt augusztus közepén már befejeződött – mondta a Dinnyetermelők Országos Egyesületének elnöke az MTI-nek.
Oravecz Tamás ismertette: Dél-Békésben az idén a görögdinnyéből hektáronként 40 tonna termést takarítottak be. Az export leállása miatt a földeken maradt a dinnye közel harminc százaléka, hektáronként legalább húsz tonna. Az értékesítési árak becsült átlaga alapján a termelők közül sokan zárták veszteséggel a dinnyeszezont.
Elmondta, hogy a termelők alacsonyabb átlagáron tudták értékesíteni a termést, a szezon utolsó heteiben már csak kilogrammonként 18-20 forintért. A dinnye átlag felvásárlási ára 2014-ben csak 35-38 forint kilogrammonként, míg 2013-ban még ötven forint körül alakult.
Az elnök megjegyezte: az áruházláncok importdinnye-akcióikkal már a szezon elején leverték a friss hazai dinnye árát.
Hozzátette: sújtotta az ágazatot az export leállása is, augusztus elején a nagy esőzések miatt megjelent a kolletotrichumos betegség, ami úgynevezett fenésedést okoz a dinnye belsejében. A fertőzött gyümölcs alkalmatlan több napos szállításra, minősége romlik.
Oravecz Tamás szerint az idei év tapasztalatai alapján elmondható, hogy törékeny a nemzeti dinnyeprogram. A kormány ugyan mindent megtett a gyümölcs népszerűsítéséért, összehozta a termelőket az áruházláncokkal, akik azonban „kiszorítósdit játszottak” a magyar termelőkkel – fogalmazott.
Kitért arra, hogy a dinnyéhez hasonlóan a friss zöldség és a gyümölcs is veszített hazai piaci pozícióiból az idén. Az áruházláncok továbbra is a gyengébb minőségű, olcsó import árut vásárolják a magas árrés fenntartása érdekében. A termelők pedig jelentős tőkeveszteséget szenvedtek el, ami negatívan hat a 2015-ös gazdasági évre – mutatott rá Oravecz Tamás.
Az idén hatezer hektáron termeltek görögdinnyét Magyarországon, ebből 2800 hektáron a Dél-Békésben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához viszonyítva 1,7 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz képest 1,4 százalékkal csökkent
Szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól…
Tovább olvasom >Gyengén indult az ősz a kiskereskedelemben
Az előző havi, augusztusi adatokhoz viszonyítva nem indult jól az…
Tovább olvasom >Mesterséges intelligenciával szűri ki az Amazon a hibás termékeket szállítás előtt
Az Amazon „Project P. I.” modellje (a P. I. a private investigator, azaz…
Tovább olvasom >