A vártnál jobban élénkült a gazdasági aktivitás az euróövezetben
A vártnál nagyobb mértékben javult az euróövezet gazdasági teljesítménye márciusban, ez azonban szinte kizárólag a szolgáltatóiparban élénkülő üzleti aktivitásnak tudható be a londoni S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexének (BMI) előzetes értékei alapján.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokat egyaránt követő kompozit BMI index márciusra vonatkozó előzetes értéke 54,1 pontra, tíz havi csúcsra emelkedett a februári 52,0 pontról a várt csökkenés, 51,9 pont helyett.
A szolgáltatóipari BMI előzetes márciusi értéke 55,6 pont, 10 havi csúcs lett a februári 52,7 pont után és a várt csökkenés, 52,5 pont helyett.
A feldolgozóipari BMI viszont 47,1 pontra, négy havi mélypontra csökkent márciusban a februári 48,5 pontról. Itt viszont javulást, 49,0 pontot vártak a szakértők.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke pedig a zsugorodását jelzi.
„Az euróövezeti gazdaság életjeleket kezd mutatni a tavasz közeledtével, tíz hónapja a legnagyobb mértékben élénkült fel az üzleti aktivitás. A BMI adatok 0,5 százalékos éves GDP-növekedéssel konzisztensek, az első negyedévre összesített adatok pedig 0,3 százalékossal”
– kommentálta a felmérés megállapításait Chris Williamson, az S&P Global Market Intelligence vezető közgazdásza.
Elmondta azt is, hogy a tavalyi mélypontról megindult kilábalást elsősorban a recessziós aggodalmak enyhülése és az energiaválság közvetlen veszélyének elhárulása táplája, miközben az inflációs nyomás is enyhül. A beszállítói láncokban korábban tapasztalt példátlan fennakadásokat pedig a megrendelések teljesítési idejének rekord ütemű rövidülése váltotta fel. Az üzleti bizalom is meglepően szilárdan tarja magát még a folytatódó kamatemelések kilátása mellett is, és nem csorbult érzékelhetően a bankrendszerben fellépő zavarok következtében sem.
Aggodalomra ad okot viszont – mutatott rá -, hogy a növekedés kiegyensúlyozatlanul, szinte kizárólag a szolgáltatóipari szektorra támaszkodva halad előre. A feldolgozóiparnak viszont nehezére esik tartani a termelési szintet a csökkenő kereslet tükrében.
Kapcsolódó cikkeink
3,7%-kal emelkedtek az árak novemberben
Az októberi 3,2%-os év/év alapú áremelkedést követően novemberben 3,7%-kal nőttek átlagosan…
Tovább olvasom >Freedom24 tőzsdei előrejelzések 2025-re: a legjobban teljesítő szektorok és a legfontosabb trendek
A Freedom24, a befektetőket a világ vezető tőzsdéivel összekötő innovatív kereskedési…
Tovább olvasom >A szaúd-arábiai piac örömmel látja a magyar know-how-t
A Magyar-Szaúd-Arábiai Digitalizációs Klaszter (HSD Cluster) első alkalommal rendezte meg…
Tovább olvasom >További cikkeink
Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >A Lidl kiadta 3. fenntarthatósági jelentését
Megjelent a Lidl Magyarország 2022/2023-as üzleti évekre vonatkozó fenntarthatósági jelentése.…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >