A tejtermékek feldolgozói értékesítési ára stagnált vagy csökkent
A nyerstej termelői ára nemzeti valutában kifejezve 2024 májusában az USA-ban 15 százalékkal, az Európai Unióban 1 százalékkal emelkedett, míg Új-Zélandon 5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.

A nyerstej átlagára nem változott számottevően 2024 júniusában a 2024. májusihoz képest, és 1 százalékkal meghaladta az előző év azonos hónapjának átlagárát (Fotó: Pixabay)
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a nyerstej országos termelői átlagára 164,01 forint/kilogramm volt 2024 júniusában. A zsírtartalom 0,08, a fehérjetartalom 0,05 százalékpontos romlása és az alapár stagnálása mellett a nyerstej átlagára nem változott számottevően 2024 júniusában a 2024. májusihoz képest, és 1 százalékkal meghaladta az előző év azonos hónapjának átlagárát. Az AKI PÁIR adatai szerint 2024 júniusában az előző hónaphoz képest a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos UHT-tej, a tejföl és az adagolt vaj feldolgozói értékesítési ára nem változott, míg az 1,5 százalék zsírtartalmú dobozos UHT-tej (–1 százalék), a trappista sajt (–2 százalék), a gyümölcsös joghurt (–4 százalék) feldolgozói értékesítési ára csökkent. A KSH adatai szerint a gyümölcsös joghurt és a trappista sajt fogyasztói ára (egyaránt +1 százalék) nőtt, az 1,5 százalék zsírtartalmú pasztőrözött ESL-tej stagnált, míg a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos UHT-tej, a 20 százalék zsírtartalmú tejföl és az adagolt vaj (egyaránt –1 százalék), a 2,8 százalék zsírtartalmú pasztőrözött ESL-tej (–2 százalék), a 12 százalék zsírtartalmú tejföl (–3 százalék) fogyasztói ára csökkent ugyanebben az összehasonlításban.
AKI PÁIR
Kapcsolódó cikkeink
27 százalékkal csökkent a műtrágyaforgalom
2025 márciusában az egy hónappal korábbihoz képest 27 százalékkal kevesebb…
Tovább olvasom >Másfélszeresére nőtt a napraforgó ára
Az Oil World áprilisi projekciójában a 2023/2024. évihez képest 8…
Tovább olvasom >Erősödött a spárga exportja 2024-ben
Az Eurostat adatai szerint Magyarországon az elmúlt évtizedben csökkent a…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >