A QR-kódos mobilfizetés lehet a készpénzcsökkentés kulcsa (?)
Az azonnali fizetési rendszerben a QR-kódos mobilfizetés azokban az országokban vált népszerűvé, ahol a szabályozó a piaci szereplőkkel közösen nyílt szabványt dolgozott ki, vagy ahol a nagy ügyfélbázissal rendelkező bankok és szolgáltatók közös megoldást alakítottak ki. Miben segít az MNB által kidolgozott szabvány? Összegyűjtöttünk pár tippet, mire lehet jó a QR-kódos mobilfizetés.
Hongkong: egységes piaci QR-kód
Hongkongban az azonnali fizetés 2018-as bevezetése előtt számos eltérő struktúrájú QR-kód létezett. A fizetés a kasszánál hosszadalmas és kifejezetten zavaró volt. A megoldás a meghatározó bankok, pénzügyi szolgáltatók (pl. AliPay, WeChat Pay) együttműködésében kidolgozott közös QR-kód szabvány lett. A szabvány eredményeként az eltérő QR-kódot használó fizetési megoldások egyetlen QR-kóddal értelmezhetővé váltak. A gyors terjedést segítette, hogy a pénzügyi szolgáltatók egyedi QR-kódjait egységes QR-kóddá átalakító „Hong Kong Common QR Code” (HKQR) mobilalkalmazás is bevezetésre került. Ezzel megszűntek a kasszáknál tornyosuló QR-kódok, és a fizetési folyamat is ugrásszerűen felgyorsult.
Svédország: „központi” mobilalkalmazás
Svédországban az ország 6 meghatározó bankja, a jegybank és a klíringház együttműködésében SWISH márkanév alatt indult el az azonnali fizetés. A szabványos QR-kódos fizetés és a SWISH alkalmazásba beágyazott QR-kód generátor bevezetése az elektronikus kereskedelemben és a kispiacok, kiskereskedők körében rakétagyorsasággal növelte a szolgáltatás elfogadottságát.
Jelenleg a 10 millió lakosú Svédországban 6,5 millió ember használja mindennapos gyakorisággal az azonnali fizetésre épülő SWISH-t, melynek eredményeként 2018-ra 23%-ra csökkent a készpénzhasználat az országban (Magyarországon ez az arány kb. 75% az MNB szerint).
Magyarország: MNB QR-kód szabvány
Az MNB elvárása, hogy az azonnali fizetési infrastruktúrán csak átjárható digitális fizetési megoldások kerüljenek bevezetésre, amelyeket a versenytársak is felhasználhatnak többletköltségek nélkül. Ehhez ad támpontot az MNB QR-kód ajánlása a legfontosabb technikai paramétereinek meghatározásával. A QR-kód a fizetési tranzakciókra vonatkozó kötelező elemek mellett új, a fizetési folyamatot egyszerűsítő, a partnerek számára hatékonyságot növelő lehetőségeket tartalmaz, így pl.:
1. A fizető fél vagy a kedvezményezett azonosítása. A szabvány alapján a QR-kód létrehozásának nem kötelező eleme a fizetési tranzakció összegének beírása. Ennek eredményeként használhatjuk akár csak a fizetéshez szükséges adataink tárolására, megadására.
2. Számlafizetés, befizetett számlák visszakeresésének könnyítése. Az ügyintézést segíti, hogy lehetőség van a befizető (vagy ügyfél) és a számla azonosítójának megadására is a QR-kódban, ami a befizetéssel kapcsolatos azonosítást, visszakeresést gyorsíthatja.
3. A kereskedelemben nő a hatékonyság, a forgalom pontosabban elemezhetővé válik. Kiskereskedelmi áruházláncok esetén az egyes üzletek és az üzleteken belül az egyes eszközök (kasszák) azonosíthatóvá válnak. A hatékonyságot az is növeli, hogy a QR tartalmazhatja a nyugta azonosítóját, így szükség esetén a vásárlási tranzakció elektronikus úton is visszakereshető.
4. Új lendületet kaphatnak a hűségprogramok. A törzsvásárlói programok ügyfélazonosítója is megadható a QR-kódban kiegészítő adatként, ami lehetővé teszi a kedvezmények gyors érvényesítését is.
Az üzleti lehetőségek kihasználásához a szabályozó megadta a kereteket, a szolgáltatók, kereskedők feladata, hogy e keretek között kialakítsák saját üzleti stratégiájukat, megoldásaikat. Ehhez áll a felhasználók, szolgáltatók segítségére az MNB, a GIRO Zrt. és az Azonnali Fizetés Szolgáltató Centrum szakértői csapata. //
Kapcsolódó cikkeink
K&H: a nagy programok hajtják a zöldhiteleket
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a teljes zöld vállalati…
Tovább olvasom >Új gazdasági „akcióterv”: Reális-e a háztartási hitelállomány további növelése?
A hazai lakhatási válság sajnálatos velejárója, hogy a többség nem…
Tovább olvasom >MNB: lassú fordulat előtt a kereskedelmi ingatlanok piaca
A GDP várakozásoktól elmaradó növekedése még nem tudta érdemben támogatni…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >Adni Öröm! – nehéz sorsú embereknek gyűjtenek tartós élelmiszereket a SPAR-üzletekben
Elindult mától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >