A növényi alapú tejalternatívák népszerűsége hosszú év óta töretlen
Az évek során folyamatosan növekvő népszerűségnek örvendenek a növényi alapú tejalternatívák, és ennek hátterében számos tényező rejlik. A környezeti szempontból való fenntarthatóságuk, valamint az árszínvonaluk komoly eltéréseket mutathatnak, érdemes tehát ezekkel tisztában lenni, mielőtt elköteleznénk magunkat a tehéntej vagy valamelyik alternatíva mellett. Bár a tehéntej termeléséhez kapcsolódó szén-dioxid kibocsátás és vízfogyasztás tekintetében a legkevésbé kedvező, a növényi alapú tejek között is jelentős különbségek mutatkoznak mind fenntarthatóságban, mind árban – írja a Pénzcentrum.

Széles a spektrum
Nem meglepő, hogy a tehéntej a termeléséhez kapcsolódó szén-dioxid kibocsátás és vízfogyasztás szempontjából a legkevésbé fenntartható a tejalternatívák között. Azonban a növényi alapú tejek fenntarthatósága is jelentős eltéréseket mutat, ahogyan az áraik között is komoly különbségek észlelhetők.
A mandulatej például a növényi tejek között a legvízigényesebb, mindössze 60% -át éri el a felhasznált vízmennyiség a tehéntejének. A rizstej pedig bár a legkevésbé környezetbarát a szén-dioxid-kibocsátás tekintetében, mindössze 40% -át generálja a tehéntej által kibocsátott mennyiségnek. A szója- és zab alapú tejalternatívák előállítása pedig még kevesebb vizet igényel. A szójatej és a zabtej ökológiai lábnyoma rendkívül csekély, bár a környezeti negatív hatásuk nagyrészt a csomagolásból és a szállításból ered. Ezeket az italokat ugyanis gyakran távoli országokból importálják, és a csomagoláson általában nem feltüntetik, hogy a felhasznált szója vagy zab honnan származik. Fontos azonban megjegyezni, hogy a keringő aggodalmak a növényi alapú „tejekkel” kapcsolatban sokszor alaptalanok, például a szójatermelés nem hozzájárul az amazóniai esőerdő pusztulásához.
Az árbeli különbségek mellett a környezeti hatás is figyelemre méltó. Jelenleg egy liter 2,8% -os UHT tehéntej ára általában 250-500 forint között mozog. Ugyanakkor a növényi alternatívák ára gyakran magasabb, 500-1200 forint között. A diszkontok online felületeinek áttekintése azt mutatja, hogy az egyes növényi tejek árai között is jelentős különbségek tapasztalhatók. Ugyan a tehéntej valóban a legolcsóbb, de az árak közötti különbségek nem mindig olyan jelentősek az egyes tejalternatívák esetében, részben az infláció eltérő mértéke miatt.
Kapcsolódó cikkeink
Drágult a tej, csökkent a túró: átalakulóban a hazai tejtermékpiac
A hazai tejtermékek ára 2025 első felében jelentős éves drágulást…
Tovább olvasom >Csökkenő árbevétel mellett is javuló eredmények: nehéz év után stabilizálódik az Alföldi Tej Kft.
Lélegzethez jutott az Alföldi Tej Kft. 2024-ben: bár a vállalat…
Tovább olvasom >Itt a bejelentés: a tejtermékeket és a tojáspiacot is vizsgálja a GVH
Gyorsított ágazati vizsgálatokat indított a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a tej…
Tovább olvasom >További cikkeink
Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >Háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az Árfigyelőben
Újabb 42 termékkategóriával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett,…
Tovább olvasom >„Egészenén” élmény a dm-ben – a got2b nyári beauty eseménye új szintre emelte az önkifejezést
A kreatív önkifejezés, a hajformázás új dimenziói és az egyediség…
Tovább olvasom >