A nők kezében a kulcs egy szegénység és éhezés nélküli jövőhöz
A nemek közti egyenlőség biztosítása és a nők esélyeinek kiszélesítése nem csupán egy lehetőség, hanem egy fontos eleme a szegénység, éhezés és helytelen táplálkozás elleni küzdelemnek, mondta a FAO főigazgatója, José Graziano da Silva.
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) vezetője egy magas rangú konferencián beszélt ma, melyet a szervezet az Európai Bizottsággal, az Európai Unió Tanácsának szlovák elnökségével, a Nemzetközi Mezőgazdaság-fejlesztési Alappal (IFAD), az Élelmezési Világprogrammal (WFP) és a UN Womennel közösen rendezett Rómában, a FAO székhelyén.
„A vidéki nők kulcsszereplők a fenntartható fejlődési célok elérésében, kiemelten a második célkitűzésben, amely az éhezést és a táplálkozási problémákat számolná fel,” tette hozzá.
Semmi éhezés – a nőkre is szükség van
Neven Mimica, a nemzetközi együttműködésért és a fejlesztésért felelős biztos a következőt mondta: „Sokszor hallani a mondást, hogy ha egy nő számára biztosítod az oktatáshoz való hozzáférést, az egy egész generáció tudására lesz jó hatással. Ugyanez igaz akkor is, ha egyenlő feltételeket biztosítunk számukra – egyenlő hozzáférést a tudáson túl az erőforrásokhoz és részvételt a döntésekben.”
„Tudjuk, hogy a mezőgazdaság termelékenysége közel a harmadával nőne, ha a férfiakéval megegyező módon férhetnének hozzá a nők is az alapvető erőforrásokhoz. Ez mintegy 150 millióval kezesebb éhező embert jelente globálisan. Egy anya, aki egészséges, iskolázott és rendezettek a körülményei jobb hátteret biztosít a gyermekének is. Az első 1000 napnak különösen nagy hatása van a gyermek jövőjére.”
Felszámolni a különbséget
A szlovák mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter Gabriel Matecná az Európai Unió Tanácsának soros elnökségének képviseletében kijelentette: „a nemek közti különbség komoly terhet ró a társadalomra az általa okozott mezőgazdasági termeléskiesés, élelmezési problémák és alacsonyabb gazdasági növekedés miatt.”
Miközben világszerte a mezőgazdaságban dolgozók közel fele nő, tette hozzá, a nők alig 20 %-ban birtokosai a földeknek. Ezzel egy időben a krónikusan éhezők 60 %-a nő vagy fiatal lány.
Együttes cselekvés
Több fejlesztéssel és segélyezéssel foglalkozó ENSZ szervezet is képviseltette magát az eseményen. A nemek közti különbségek felszámolását és a nők lehetőségeinek szélesítését hangsúlyozták képzések, megfelelő birtokjogok, továbbá a természeti erőforrásokhoz és a mezőgazdasági, táplálkozási és egészségügyi szolgáltatásokhoz való egyenlő hozzáférés révén.
Tények
§ A fejlődő országokban a nők a mezőgazdasági munkaerő 45 %-át teszik ki, Latin-Amerikában csupán 20 %-át, Afrika és Ázsia egyes részein azonban 60 % is lehet ez az arány;
§ Afrika és Ázsia fejlődő országaiban a nők átlagosan a férfiaknál 12-13 órával dolgoznak többet hetente;
§ A világon mindenhol a nők lehetőségei földterület birtoklására korlátozott, területeik gyakran rosszabb minőségűek. A földbirtokosok nem egészen 20 %-a nő;
§ Ha a női gazdálkodók ugyanolyan hozzáféréssel rendelkeznének a természeti erőforrásokhoz, a világon éhező emberek számát 150 millióval lehetne csökkenteni;
§ A nők jellemzően jövedelmük 90 %-át saját háztartásukba forgatják vissza (élelmiszer, egészségügyi ellátás, gyermekeik oktatása stb.), amivel támogatják, hogy a szegénység ne öröklődjön át a következő generációra;
Kapcsolódó cikkeink
A kakaó, a kávé és a tea árai drágítják a globális élelmiszerimport-számlát a gazdagabb országok számára
A globális élelmiszerimport-számla az előző évhez képest várhatóan 2,2%-kal, több…
Tovább olvasom >Megugrott a FAO globális élelmiszerár indexe
Az elmúlt 18 hónap legmagasabb értékére ugrott az élelmiszer-alapanyagok globális…
Tovább olvasom >Világpiaci kitekintés: gabonapiaci előrejelzés 2024 október
A FAO (Food and Agriculture Organization) legutóbbi, októberi előrejelzése alapján…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >