A komposztálás jelentőségére hívja fel a figyelmet az ökológiai kutatóintézet a talaj világnapja alkalmából
A komposztálás jelentőségére hívja fel a figyelmet az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) a talaj világnapja alkalmából közölt csütörtöki közleményében.

A komposzt megfelelő nedvességű, hőmérsékletű és oxigéntartalmú környezetben, szerves anyagok biológiai lebomlásának végeredményeként jön létre (Fotó: Pixabay)
„Az ökogazdálkodók és házikertészek egyik legsokoldalúbban hasznosítható anyaga a komposzt, amely a talajt, annak élővilágát és a termesztett növényeket egyszerre élteti” – hangsúlyozzák a közleményben.
A kertben termelődő zöldhulladék műanyag zsákos elszállíttatása helyett a szakemberek arra bíztatják a lakosságot, hogy kezdjen el komposztálni
Akinek nem áll még a megfelelő mennyiség rendelkezésre, annak segítségül szolgálhatnak az ÖMKi országos komposzt térképének friss adatai, amelyek segítségével a hobbikertészek és a növénytermesztők is megtalálják a hozzájuk közel eső, zöldkomposztot előállító üzemeket. A talaj világnapjára megjelent videójukban többféle komposztálási megoldásról is szó esik. Azt írták, hogy a komposztálást kisléptékben is érdemes elkezdeni, akár egyedül, akár másokkal. A közösségi komposztálás nemcsak a konyhai zöldhulladék hasznosítását adja, hanem olyan edukációs projekt lehet, amibe kicsiket-nagyokat egyaránt be lehet vonni. Mint írták, a komposzt megfelelő nedvességű, hőmérsékletű és oxigéntartalmú környezetben, szerves anyagok biológiai lebomlásának végeredményeként jön létre. A komposztálódás folyamata során létrejött anyag földszerű, humuszanyagokban és hasznos mikroorganizmusokban gazdag, melyet jellemzően talajjavítóként, tápanyag utánpótlás céljából és termesztőközegként lehet használni.
A komposzt előállításához számos alapanyag és módszer alkalmazható
Példaként említik egyebek mellett a növényi eredetű alapanyagokból létrehozott zöldkomposztot, a komposztált állati trágyát, a gombatermesztésből megmaradó gombakomposztot, a giliszták segítségével előállított vermikomposztot (más néven gilisztahumuszt) vagy a folyékony települési szennyvíz üledékéből – szigorúan szabályozott módon – előállított szennyvíziszap-komposztot. Ez utóbbi ökológiai gazdálkodásban nem használható.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
A mezőgazdaság hitelállománya 6 százalékkal mérséklődött
A mezőgazdaság hitelállománya 6,0 százalékkal 1001,2 milliárd forintra mérséklődött az…
Tovább olvasom >Az öntözésen múlhat a mezőgazdaság jövedelemtermelő képessége
Egyre jelentősebb vízhiány vár Európára, ezért az öntözésen és a…
Tovább olvasom >A mezőgazdasági beruházások 42 százalékát épületekre és építményekre fordították 2024-ben
A KSH előzetes adatai szerint 669,4 milliárd forint volt a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >Kismértékben emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe júniusban a hús, tejtermékek és növényi olajok drágulása miatt
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >