A kapitalizmus ideje lejárt

Szerző: Glázer Szilvia Dátum: 2023. 06. 13. 07:58

Mi az a 15 perces város és a stresszmentes élet hogyan lehet vonzóbb a pénznél?Pogácsa Zoltánnal, a Soproni Egyetem habilitált egyetemi docensével beszélgetett Krizsó Szilvia a FutureTalks Podcast hétfői adásában.

A közgazdász beszámolt új könyvéről is, amelynek címe: Fenntartható gazdaság vagy globális összeomlás. A szakember elmondta: „Nagyon sokat kritizáljuk a létező gazdasági rendet, hogy ez mennyire fenntarthatatlan. De az a legtöbbször nem derül ki, hogy miként lehetne a jelenlegi világ gazdasági működését úgy átalakítani, hogy az fenntartható legyen. Olyan kérdések merültek fel ezzel kapcsolatban, hogy kinek kellene csinálnia? Kinek a feladata, hogy ezt levezényelje, megcsinálja? Kinek miből van erre pénze? Egyáltalán mennyi pénz kellene erre, és a fennmaradó idő elégséges lenne-e a megvalósításra? Ezt a hiányt próbálja pótolni az új könyvem, ahol minden egyben van.”

Pogátsa Zoltán annyit elárult, hogy nagyon kevés időnk maradt az átalakulásra, ez konkrétan körülbelül hét év. Ha nem lépjük meg előbb a szükséges lépéseket, akkor az ENSZ klímapanelje és az Európai Unió Kopernikusz programja szerint is visszafordíthatatlan folyamatok indulnak el a felmelegedés terén. Azt is látni kell, hogy hiába írta alá a világ összes országa 2016-ban a párizsi klímaegyezményt, tovább emelkedik globálisan és hazánkban is az üvegházhatású gázkibocsátás. A szakember kiemelte a beszélgetés során: „A felmelegedés nem jelenti rögtön azt, hogy megsülünk, hanem inkább extrém időjárási körülmények alakulnak ki. Mint például, amikor Ausztrália egész nyáron égett az extrém hőség miatt, vagy amikor Pakisztán egyharmada víz alatt volt hosszabb ideig. Van, ahol szárazság lesz, máshol váratlan vízözön, a mezőgazdaság nem tud majd megfelelően működni és emiatt éhezés, óriási népvándorlások lesznek. Ebből adódóan politikai válságok, majd gazdasági válságok követik egymást.”

Az elmúlt évtizedekben a világgazdaság átlagos növekedése 3,5 százalék körül alakult, ha ezt a tempót tartja, akkor az évszázad végére 11-szeresére nő majd. „Tehát akik ma fiatalok, gyerekek, azok még megélhetnék, hogy az évszázad végéig 11-szeresére nőne a globális gazdaság, amiről már ma tudjuk, hogy az fölötte van a planetáris korlátoknak. Ez nem fog megtörténni, mivel nem történhet meg, így nyilvánvalóan az összeomlás fog bekövetkezni.” – tette hozzá a közgazdász. Ezzel valamit kezdeni kell és ehhez leginkább a gazdag rétegeknek kell belátással lenni. Jelenleg a bolygó legfelső két jövedelmi tizedébe tartozók termelik a globális üvegházhatású gázkibocsátás kétharmadát, és az alsó 50% csupán 10% kibocsátásért felelős. Mivel egyenlőtlen a fogyasztás a világban, a kérdés arra egyszerűsödik le, hogy a fölül lévő 10-20 százaléknyi fogyasztónak milyen ajánlatot tudunk tenni, hogyan lehet az elit gondolkodásmódját befolyásolni. Pogátsa Zoltán egyébként úgy véli, hogy lehet ilyen ajánlatot tenni, erről szól a fent említett könyv. Eszerint kell találni egy más típusú gazdasági rendet, ami nem. Az átalakítás motivációját ott találhatjuk meg, hogy embereknek valami pozitívumot nyújtunk. Jelenleg a fogyasztásra alapuló növekedési rendszerben az emberek nem érzik jól magukat, egy olyan rendszerre van szükség, ahol majd jól érzik magukat. A podcastban szó volt a lehetséges megoldásokról is, így például a 15 perces városokról, a stresszmentes életmódról és az egészségmegőrzésről is.

Ha kíváncsi a beszélgetésre és további podcastjainkra, iratkozzon fel csatornánkra: ITT

Kapcsolódó cikkeink