A jelenlegi munkaerőpiaci helyzet a bővülésre kész vállalatoknak kedvez
Továbbra is aktív munkavállalói jelenlét tapasztalható a hazai munkaerőpiacon. Az előző negyedévhez hasonlóan 2024 első három hónapja alatt közel 20%-kal több jelentkezés történt, mint egy évvel korábban. Nógrád és Bács-Kiskun vármegyék kivételével mindenhol nőtt a jelentkezések száma, legnagyobb arányban Jász-Nagykun-Szolnok, Borsod-Abaúj-Zemplén és Baranya vármegyékben – derül ki a Profession.hu legújabb negyedéves jelentéséből.
A munkáltatók év elején mért optimista várakozásai egyelőre nem jelentek meg a munkaerőpiaci adatokban – továbbra is kevesebb az aktivált álláshirdetés, mint tavaly ilyenkor. 2024 első negyedévében összesen 11,3%-kal csökkent a betöltésre váró pozíciók száma az előző év azonos időszakához képest Magyarország leglátogatottabb tematikus állásportálján.
Szinte minden vármegyében lelassult a munkaerő-felvétel
Négy vármegye kivételével az ország többi területén mindenhol alacsonyabb a betöltésre váró állások száma, mint egy évvel korábban. A legjelentősebb csökkenés Nógrád (-36,2%), Veszprém (-25,2%) és Komárom-Esztergom (-22,4%) vármegye esetében mérhető.
Országos átlag tekintetében a legnagyobb visszaesés a HR, munkaügy területén történt, ahol 26,3%-kal kevesebb betöltésre váró állást hirdettek meg az egy évvel korábbihoz képest. Mérsékeltebb a lassulás a gyártás, termelés (-19,6%), a fizikai, segéd és betanított munka (-18,3%) szállítás, beszerzés, logisztika (-17%), valamint a mérnök (-17%) területeken zajló toborzásban. Ezzel szemben gyarapodtak a meghirdetett pozíciók a marketing, média, PR (+2,6%) és a közigazgatás (+10,8%) területén.
Ahol élénkült a toborzás
Az aktivált hirdetések száma a legnagyobb mértékben Hajdú-Bihar vármegyében nőtt, amelyhez elsősorban a vendéglátás (+110%), a szállítás, beszerzés, logisztika (+87,2%) és az SSC (+83,3%) járultak hozzá. Tolna vármegyében az építőipar, ingatlan (+140%), a szakmunka (+63,4%) és a mérnök szakmákhoz (+17,7%) kerestek a leginkább munkaerőt az előző év azonos időszakához képest.
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében a vendéglátás, hotel, idegenforgalom (+100%), a pénzügy és könyvelés (+90%) és az IT üzemeltetés, telekommunikáció (+66,7%) hirdetésszámai, Békés vármegyében pedig az adminisztráció, asszisztensi és irodai munka (+70%), a bank, biztosítás és bróker (+57%), valamint a szállítás, beszerzés, logisztika (+50%) kategóriáké emelkedtek a leginkább.
Budapesten a legtöbb szakmában csökkent az álláshirdetések száma, leginkább a HR, munkaügy (-30,3%), a bank, biztosítás, bróker (-23,2%) és a mérnök (-19,6%) kategóriákban.
Kedvez a munkaerőpiaci környezet a növekedéssel tervező cégeknek
„Állásportálunkon a regisztrált felhasználók száma 2024 első negyede alatt az előző év azonos időszakához képest 8%-kal nőtt, a feltöltött önéletrajzok száma 10%-os emelkedést mutat. Az álláskeresők ebben az időszakban kevesebb lehetőség közül választhattak ugyan, de a valamelyest beszűkült keretek között többet pályáztak: országosan 19,6%-kal nőtt a jelentkezések száma 2024 első negyedében az előző év azonos időszakához mérten” – mondta Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója. „Ennek egyik mozgatórugója a bér, ugyanis a jelenlegi inflációs környezetben a leértékelődött bérek reálértéke az embereket új lehetőség keresésére kényszeríti, ha aktuális munkahelyén nem reagálnak a megváltozott helyzetre” – mondta Tüzes Imre.
A legnagyobb arányban Jász-Nagykun-Szolnok (+35,5%), Borsod-Abaúj-Zemplén (+34,9%) és Baranya (+34,2%) vármegyékben nőtt a munkavállalói aktivitás egy év alatt. Csökkenés csak Nógrád (-35,9%) és Bács-Kiskun (-0,3%) vármegyékben volt tapasztalható, akárcsak tavaly ilyenkor.
Az álláskeresők érdeklődése leginkább a mezőgazdaság és környezet kategóriában feladott hirdetések iránt nőtt, ezekre 36,5%-kal többen pályáztak, mint tavaly; ezt követi a cégvezetés, menedzsment (+33%), az IT üzemeltetés, telekommunikáció (+31%), a marketing, média, PR (+31%) és az ügyfélszolgálat, vevőszolgálat (+30%).
„Januári felmérésünk eredménye rámutatott, hogy a cégek jelentős többsége (+82%) az idei évben nem számít létszámcsökkentésre: 37% stagnálással kalkulál, 45% azonban bővüléssel. Ehhez jelenleg kedvező munkaerőpiaci környezet kínálkozik, és az első három hónapban tapasztalt fokozott munkavállalói aktivitás várhatóan kitart még az év során is”
– magyarázza a 2024-re vonatkozó kilátásokat Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója.
Kapcsolódó cikkeink
MBH Bank: Alig javult a foglalkoztatottság májusban
Májusban 4 millió 669 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma…
Tovább olvasom >NGM: ősztől új pályázat segíti a munkakörülmények fejlesztését – 4,5 milliárd forint a hazai kkv-k támogatására
Ősztől új pályázat segíti a munkakörülmények fejlesztését, 4,5 milliárd forint…
Tovább olvasom >Új célcsoportot ért el a kormány a munkáshitellel – fiatal pályakezdők és alacsonyabb végzettségűek is belépnek a hitelpiacra
Jelentős érdeklődés övezte a 2024 januárjában bevezetett munkáshitelt: az év…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >