A gazdaság aranykorának örökre vége?
Brutális rezsiszámlák és bolti árak, emelkedő hitelkamatok, megszorítások, közelgő gazdasági visszaesés. Csupa olyan jelenség, amelyről azt reméljük, hogy csak eseti tényezők váltották ki őket, mint az ukrajnai orosz invázió vagy a Covid-járvány, ezért átmenetiek lesznek, gyorsan levonulnak. A helyzet azonban nem ilyen egyszerű: még ha a legdurvább tüneteken túl is leszünk egy-két éven belül, sok jel utal arra, hogy utána sem tér vissza az az – utólag már-már aranykornak tűnő – állapot, ami az elmúlt évtizedeket jellemezte. A Concorde Értékpapír Zrt. vezető elemzőinek diagnózisa és világgazdasági előrejelzése.
Ha már az előző 20-30 évet – némileg ironikusan – a zsenik korának hívták, mert mindenki úgy érezhette, hogy bármihez nyúl, abból pénzt tud csinálni, akkor a most következő időszak lehet a kijózanodás kora
– derült ki a Concorde szerdai sajtóeseményén. A befektetési cég stratégái egyetértettek abban, hogy míg az 1990-es évektől kezdődő, és a koronavírus-járvánnyal véget ért korszakot csupa gazdasági szempontból előnyös tényező jellemezte, most olyan fordulóponthoz érkeztünk, ahol nagyjából minden a visszájára fordul.
Az elmúlt évtizedekben (a pénzügyi válság éveit leszámítva) viszonylag stabil növekedés, alacsony infláció, támogató jegybanki és költségvetési politika, munkaerőtöbblet, olcsó energia és nyersanyagok, globális béke jellemezte a világot. Ennek következtében az eszközárak is szárnyaltak, valóban nem volt nehéz befektetésekkel pénzt keresni. Ezzel szemben mit látunk most? Munkaerőhiány, bérnyomás, szigorító jegybankok, visszalépés a globalizációban, visszatért az infláció, lassul a növekedés, elszálltak a nyersanyag- és energiaárak. Európában ráadásul kitört a háború, de félreértés lenne azt gondolni, hogy a fenti tényezők mögött kizárólag, vagy akár csak döntő mértékben ez állna.
Sokkal inkább arról van szó, hogy trendfordulót élünk át, és most stabilan arra kell berendezkednünk, hogy a 2020 előtti világ a következő években, vagy talán soha többé nem tér vissza
– tudtuk meg Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatójának bevezetőjéből. Erre erősített rá Kovács Krisztián, a Concorde üzletefejlesztési igazgatója is, aki szerint nem lesz új aranykor: kulminációs ponton vagyunk, közel sem a járvány és a háború tette tönkre azokat a feltételeket, amelyek a korábbi állapotot fenntartották. Mint mondta, az elöregedő társadalom okozta demográfiai problémák, az egyenlőtlenség soha nem látott szintje az USA-ban és az egész világon, a klíma- és ökológiai válság olyan megatrendek, amelyek mellett nem várna általános javulást a következő időszakban. Az különösen valószínűtlen, hogy az infláció megint visszatérne egy olyan alacsony sávba, amelyhez hozzászoktunk.
Kapcsolódó cikkeink
Orbán Viktor: Gazdasági fellendülés és történelmi lehetőségek 2025-re
Péntek reggel Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádióban ismertette a…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >Folytatódhat jövőre a hitelezés fellendülése?
Akár még a 2021-es rekordévet is túlszárnyalhatja idén a lakossági…
Tovább olvasom >További cikkeink
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én délig
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én, a…
Tovább olvasom >Orbán Viktor: Gazdasági fellendülés és történelmi lehetőségek 2025-re
Péntek reggel Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádióban ismertette a…
Tovább olvasom >Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >