A fenntartható termékeken spórolnak a németek
A Deloitte 19 országban mintegy 19000 – ezen belül Németországban 1000 – fogyasztó megkérdezésével készült felmérése szerint a németek kevesebb mint fele vásárol még mindig bio- és fenntartható termékeket. A „Consumer Signals” tanulmány szerint ennek fő oka nem más, mint a megélhetési költségek meredek emelkedése.
– A fogyasztók egyre inkább tudatában vannak az éghajlatváltozásnak és a fenntarthatóság fontosságának, mégis egyre csökken a fenntartható termékek vásárlásának aránya – mondta el Egbert Wege, a Deloitte FMCG iparági partnere és vezetője. A jelentés szerint a 2021 szeptemberében mért 59%-ról 2023 szeptemberére 45%-ra csökkent azoknak a válaszadóknak az aránya, akik azt mondják, hogy fenntartható termékeket vásárolnak.
– Ez az eltérés nem utolsósorban a megélhetési költségek óriási növekedésének köszönhető – aminek hatására a vásárlók minden vásárlásukat alaposan mérlegelik. A döntést aztán gyakran az olcsóbb saját márkák javára hozzák meg, és sokan teljes mértékben ignorálnak bizonyos termékcsoportokat – fűzte hozzá a szakember.
Néhány válaszadó kérdésesnek találta az ár-érték arányt. Körülbelül 12% nyilatkozott úgy, hogy a közelmúltban minőségi okokból döntött a fenntartható termékek vásárlása ellen. Még azok közül is, akik a közelmúltban fenntartható termékeket vásároltak, mintegy 18% mondta azt, hogy a minőség terén kompromisszumot kötött. Ez különösen az élelmiszerek, italok, ruházat és cipők esetében volt így.
– Amikor a fenntarthatóságnak magasabb az ára a szűkös pénztárcák idején, a minőséggel szembeni elvárások különösen magasak – hangsúlyozza Wege. A szakértő szerint a kiskereskedők és a fogyasztási cikkek gyártói számára fontos lehet az átlátható kommunikáció és az edukáció a fenntartható termékekbe vetett bizalom erősítése és az egyének meggyőzése érdekében.
A tanulmány szerint a megkérdezetteknek az a 19%-a, amely nem vásárol fenntartható termékeket, csak megszokásból tesz így. E háztartások jövedelme kevéssé befolyásolta a fenntarthatóság melletti vagy ellene irányuló döntést. Míg a közepes vagy magas jövedelemmel rendelkezők mintegy fele vásárolt mostanában fenntartható termékeket, addig a szűkös keretekből gazdálkoó válaszadók közül tízből négyen még mindig vásároltak fenntartható terméket.
Az iparági szakértők szerint az ár „döntő tényező – minden jövedelmi csoport esetében”. Ezt a diszkontok példája is bizonyítja:
– A közelmúltban a biotermékekkel extra értékesítést tudtak elérni, és így megmenekültek a fenntartható termékek fogyasztásának általános visszaesésétől.
Kapcsolódó cikkeink
Új kampánnyal népszerűsíti a regionális termékeket az Edeka
Új reklámkampányt indított az Edeka Németországban, amelynek középpontjában a kereskedő…
Tovább olvasom >Egyre gyorsabb ütemben növekvő IT-kiadások világszerte – Hol van Európa és Magyarország a globális versenyben?
Az informatikai kiadások növekedésének üteme világszerte töretlenül gyorsul – 2025-ben…
Tovább olvasom >Hatezren vettek részt az Etesd az Eszed program Fenntarthatósági Kihívásában
Újabb mérföldkőhöz érkezett a Nestlé az Egészségesebb Gyerekekért és az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Táblás KitKat csokoládékat dob piacra a Nestlé Romániában
A Nestlé új, 99 grammos KitKat táblás csokoládékat vezetett be…
Tovább olvasom >Szerbiában terjeszkedik az észak-macedón Stokomak
A macedóniai székhelyű Stokomak diszkontlánc hivatalosan is belépett a szerbiai…
Tovább olvasom >Új formákkal és új külsővel tér vissza a Barilla Al Bronzo az USA-ba
A Barilla bejelentette, hogy az Egyesült Államokban újra kapható lesz…
Tovább olvasom >