A felnőtt magyar lakosság közel fele küzd visszérbetegséggel
A visszér a vénák kitágulásával és megduzzadásával jár, leggyakrabban a lábakon alakul ki. Bár gyakran esztétikai kérdésként tekintünk rájuk, komolyabb egészségügyi kockázatot is hordozhatnak magukban, különösen a melegebb hónapokban. Azonban megfelelő odafigyeléssel és néhány egyszerű praktikával jelentősen enyhíthetőek a kellemetlen tünetek.

Az érintettek száma pedig folyamatosan nő
A visszér kialakulását a vénás erek és a nyirokerek falainak meggyengülése okozza. Ez gyakran lehet örökletes hajlam, így nagy hangsúlyt kell fektetniük a megelőzésre azoknak, akiknek a felmenői között jelen volt korábban a probléma. A kor előrehaladtával a férfiak és nők esetében is természetes módon csökken az érfalak rugalmassága, amely növeli a visszér kialakulásának rizikóját. A betegség nemtől függetlenül jelentkezhet és sok esetben hormon (például várandósság vagy változókor), és/vagy más anyagcserezavar együttes eredménye.
A kialakult, tökéletlen vér- és nyirokáramlást tovább nehezíti a nagy vagy hirtelen megnövekedett testsúly, a nehéz súlyok emelése, a statikus munkavégzés és a mozgásszegény életmód. A nyári meleg hatására az amúgy is kitágult vénák tovább tágulnak, aminek eredménye a visszeres panaszok fokozódása és a vér térfogatának megnövekedése a bőrfelületen, ami fokozott folyadékvesztéshez vezethet, különösen izzadás során. Így az erek védelmében napi 2,5-3 liter vizet javasolt fogyasztani.
Ne hagyd kezeletlenül!
A diagnosztizálás egyben egyszerű és nehéz is lehet: a felületi vénatágulatok szemrevételezéssel könnyen azonosíthatók, azonban a mélyvénás keringési rendellenességek csak műszeres méréssel diagnosztizálhatóak pontosan. A leggyakoribb tünetek közé sorolhatóak: a nehézláb érzés, az égő és/vagy viszkető érzés, a fáradékonyság, a lábszárgörcs, a lábszár bőrének színelváltozása, valamint a bőrgyulladás.
Súlyossági sorrendben az alábbi állapotokat különböztethetjük meg:
- tünetmentes, de már szemmel látható visszér;
- seprűvéna vagy pókvéna;
- kifejezett visszértágulat;
- ödéma;
- bőrtünetekkel (pl. ekcéma), elszíneződéssel járó társult állapot;
- világos színű hegek megjelenése, orbánc;
- lábszerfekély;
- mélyvénás, szemmel nem látható visszértágulat, amely mélyvénás trombózist idézhet elő, ezért rendszeres műszeres felülvizsgálat javasolt.
Gyakori lábikragörcs és nehézlábérzet, illetve szemmel jól azonosítható visszértágulat, ödéma esetén rendszeres kontrollvizsgálat szükséges, mert a mélyvénás trombózis csak műszeres méréssel azonosítható.
Megelőzés és szinten tartás
A visszér kialakulását vagy a már meglévő visszér szinten tartását minden olyan tényező elősegíti, amely támogatja a vénás és nyirok keringést. Ilyen például a megfelelő BMI index megtartása, az alsó végtagok rendszeres mozgatása, aktív életmód, visszértorna, fásli vagy kompressziós harisnya viselése, , visszér krémek és gélek napi 3-4 alkalommal történő használata, valamint érvédő táplálkozás (E-vitamin, C-vitamin, magnézium, kalcium, omega-3 zsírsavak, rostok).
A sport segíthet, de nem mindegy melyiket választod
Minden olyan könnyed, dinamikus testmozgás, ami támogatja a vénás vér és nyirok visszaáramlást, segít karbantartani a visszérproblémát. Ilyen például a biciklizés, az úszás, a könnyed futás vagy gyaloglás, korcsolyázás. Kerülendők azonban a nagy erőkifejtéssel járó sportfajták mint a nehézatlétika, a súlyemelés vagy a testépítés. A speciális visszértorna minden esetben javasolt.
A visszérkrémek jótékony hatásai
A visszérkrémek célja, hogy erősítsék az érfalakat, helyileg enyhítsék a visszér tüneteit, csökkentsék a duzzanatot és a fájdalmat hűsítő hatásukkal elviselhetőbbé tegyék a mindennapokat. A visszérkrémek és -gélek rendszeres használatával az életminőség nagymértékben javulhat, csökkenhet a gyulladás kialakulásának esélye, a szükséges orvosi beavatkozás pedig időben évekre, évtizedekre kitolható. Alkalmazásuk rendszeres, napi kétszeri lágy masszírozással ajánlott, ami önmagában is javíthatja a vérkeringést.
„Fontos azonban leszögezni, hogy a visszér nem gyógyítható betegség, csupán annak kezelésére és ezáltal a tünetek enyhítésére van lehetőség. A visszérkrémekben olyan venoaktív hatóanyagok vannak, amelyek erősítik az érfalakat és támogatják rugalmasságukat, megelőzve és kezelve a visszér és az ödéma kialakulást. Gyulladáscsökkentő hatóanyagaik mérséklik a viszkető, feszülő érzést, csökkentik az esetleges gyulladást. A leghatékonyabb krémek olyan természetes hatóanyagokat tartalmaznak, mint a vadgesztenye-kivonat, az édesgyökér-kivonat, a mentol vagy a citromolaj”
– emelte ki Dr. Kelen Ákos, termékfejlesztő szakgyógyszerész.
Súlyosabb esetekben, amikor a vénás elégtelenség már komoly panaszokat okoz, a krémek használata mellett szükség lehet orvosi beavatkozásra, mint például lézeres kezelésre, szkleroterápiára vagy műtétre.
Kapcsolódó cikkeink
Hideg ital, forró következmények: szívritmuszavart is okozhat a jeges frissítő
Elsőre bizarrnak hangozhat, pedig tudományosan is igazolt: a hideg italok…
Tovább olvasom >A lakosság harmada keresi még, hogyan tudna egészségesebben étkezni, és csak minden negyedik magyar táplálkozik tudatosan
Az étkezés nemcsak testünk megfelelő működésének alapja, hanem kritikus szerepe…
Tovább olvasom >Egy csésze kávé a hosszú, egészséges életért? 30 évnyi kutatás adta meg a választ
A reggeli kávé nemcsak ébresztő – a legfrissebb kutatások szerint…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >