A duális képzés kiaknázatlan lehetőségei
Alig néhány turisztikai és vendéglátó vállalkozás kapcsolódott be eddig a felsőoktatási duális képzésbe, pedig hosszú távon megérné fiatal egyetemistákat foglalkoztatni.
A nyitások és zárások miatti másfél éves bizonytalanság nem a legmegfelelőbb időszak volt egy olyan, többéves elköteleződéssel járó együttműködés népszerűsítésére, mint a duális képzés. Miközben a pandémia utáni újrarendeződés időszakában a vállalkozások stabilitásának megteremtéséhez jelentősen hozzájárulhat új, fiatal szakemberek tudatos foglalkoztatása, egy új generáció kinevelése.
Ennek szellemében szervezték meg a BGE Kereskedelmi Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Karán az első online kerekasztal-beszélgetést „Duális Képzés Újratöltve” címmel június 30-án. Debreceni János, a Vendéglátás Tanszék oktatója és duális koordinátora több mint harminc, turisztikai-vendéglátó vállalkozás és szervezet képviselője számára mutatta be a képzés általános ismérveit, az eddigi tapasztalatokat, előnyöket és kihívásokat.
A felsőoktatási duális képzés egy háromoldalú megállapodás a hallgató, az egyetem és a partnervállalat között, amely során a programban részt vevő hallgató az első – de legkésőbb a második – szemesztertől egy partnervállalatnál dolgozik egészen a diploma megszerzéséig. A négy éven keresztüli közös munka mind a vállalkozás, mind a hallgató részéről nagyobb tudatosságot és felkészültséget igényel bármilyen más gyakornoki programhoz képest. A kerekasztal-beszélgetésen megjelent, a duális képzésben jártas vállalkozások kihívásként a kiválasztás bizonytalanságát emelték ki, valamint azt, hogy képes-e egy kis- vagy középvállalkozás kellően változatos munkakörnyezetet biztosítani ahhoz, hogy éveken át vonzó legyen a hallgató számára.
A kiválasztási nehézségeket tekintve jó hír, hogy a partnervállalat már nemcsak az egyetemre való beiratkozás előtt választhat ki új hallgatókat, hanem a tanulmányukat folytató elsőévesek között is toborozhat, keresztféléves kezdéssel. A duális képzés egyben tanulási folyamat a vállalkozás számára is: a saját belső tudásátadásának képességét és a belső pályamodell fejlesztését hívja életre.
A duális képzés, annak 2014-es bevezetésétől mindmáig leggyakoribb kritikája, hogy költséges. Alapesetben ez igaz, mert a hallgatói munkaszerződés a partnervállalatot rendszeres havi juttatás megfizetésére kötelezi, ami a mindenkori minimálbér 65%-a. Újdonság azonban, hogy a hallgató képzési formájától (önköltséges vagy államilag finanszírozott) függetlenül lehetőség van szociális hozzájárulási adókedvezmény igénybevételére a ledolgozott munkanapok arányában. Így egy hallgató foglalkoztatásának éves költsége az alapeset összegének akár 40%-ára is mérsékelhető. //
A fenti cikk a Trade magazin 2022.08-09. 140. oldalán olvasható.
Kapcsolódó cikkeink
Innovatív fejlesztések az agrárszakképzésben
Az ágazati képzőközpontokban elindított okostanterem program célja, hogy a duális…
Tovább olvasom >Az agrárszakképzésben több mint négyezren kezdik meg a tanulást
Az agrárszakképző intézményekbe 3532 diák iratkozott be a 2024-2025-ös tanévre,…
Tovább olvasom >A duális képzés az agrárképzés jövője
A Kisalföldi Agrárszakképzési Centrum Ágazati Képzőközpontjának létrehozásának mérföldkő mind az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az ételárus nehéz kenyere – A nap videója
A film információi szerint 10 dollárcent egy adag ebből az…
Tovább olvasom >„Kényelmi” tálca – A nap képe
A hirtelen mozdulatok sem okozhatnak kárt a Couch Drink +…
Tovább olvasom >