A borotválkozás jelszavai: kényelem, ápolás, design
Az elmúlt évek folyamatos innovációi nyomot hagytak a borotválkozószerek és -eszközök piacán. Teret veszít a borotvahab, beépül a mindennapokba a cserélhető fejű rendszerborotva, és az arcszeszek között sem minden már a férfias illat.Piackutatási adatok szerint tavaly csökkent a rendszerborotvák eladása, de ez nem feltétlenül rossz jel, vélekedik a piacvezető Gillette márkát forgalmazó Procter & Gamble vállalati külső kapcsolatok igazgatója, Papp András:
– Megfigyelhető, hogy a fogyasztók tovább használják a rendszerborotvákat – állapítja meg. – Ez a ciklus egyes borotvák esetében akár a 3 évet is elérheti, miközben a borotvafejek piaca nő. A jelenség mögött erős fogyasztói lojalitás és termékelégedettség húzódik meg. Jelentősebb eladáscsökkenés a női rendszerborotvák esetében zajlik, míg a férfi-rendszerborotvák piaca stabilnak mondható.
Valóban, más Nielsen-adatsorok is utalnak a rendszerborotvák „popularizálódására”: a kereskedelmi csatornák közül nem a szakcsatorna, vagyis a drogéria erősödött, hanem a hipermarket, és az átlagárszínvonaluk is jelentősen esett: tavaly 1500 forint körül mozgott, szemben a 2005-ös 1700-1800 forinttal.
Háromról ötre jutott a Gillette
Terjedésüket elősegíti, hogy az elmúlt években felgyorsult az innováció. A Gillette két évvel ezelőtt 3, idén tavaszszal pedig már 5 pengés rendszerrel rukkolt elő.
– Mivel a termékeink fejlesztésénél a fogyasztóink meglévő igényeiből indulunk ki, az újdonságok elfogadása meglehetősen gyors – ad magyarázatot az újabb „ugrásra” Papp András. – Ha megvizsgáljuk az eldobható borotvák piacát, az újdonságokat felvonultató szuperprémium szegmens a tavalyi évben négyszeresére bővült.
A fejlesztés másik irányvonala a borotválkozási kényelem növelése. Ez elsősorban a borotva fejének és nyelének egyre ergonomikusabb kialakítását jelenti. Sőt, mindemellett nagyon fontos tényezővé vált a design, mondhatni, önálló fejlesztési irányvonal.
Minden innovációs irány fellelhető a Gillette márciusban bevezetett Fusion termékcsaládjában. A bevezetés különlegességét az jelentette, hogy a Gillette történetében először nemcsak manuális és elemes borotvát, hanem vele egy időben kozmetikumokat is piacra dobott.
A női borotválkozási piac egy teljesen önálló szegmens, ennek megfelelően a cég a Gillette Venus termékeit önálló márkaként kezeli. A kommunikációja is teljesen más. A női borotvák sokkal közelebb állnak a „szépségápolás” fogalomköréhez, így a női fogyasztókat is ennek megfelelően kell megszólítani.
Közeledik a zselé a habokhoz
Nem csupán a pengék között zajlanak komoly változások: a borotvahabok is kénytelenek teret engedni a modernebb zseléknek.
– A zselé a borotvahaboknál kedvezőbb tulajdonságokkal rendelkezik és gazdaságosabb is, hiszen sokkal kisebb mennyiség is elegendő belőle. A gél vízzel érintkezve dús habbá válik, megpuhítja a szőrszálakat, és optimális hidratációt biztosít a borotválkozás ideje alatt – beszél a termékelőnyökről Papp András. – A Gillette borotvazselék hidratáló és lágyító hatóanyagainak köszönhetően a borotva könynyedén siklik, a végeredmény alapos borotválkozás és kevesebb bőrirritáció.
A borotvaszerekkel szembeni elvárások közül a bőrnyugtató hatás erősödik. Jól bizonyítja ezt, hogy, bár a Gillette borotválkozás előtti zselécsaládja 6 tagú, az eladásoknak 30 százalékát az érzékeny bőrre szánt variáns teszi ki.
Illat mellé ápolás
De az „egy hatás több termékben” trend fordítottja is igaz: egyre több multifunkcionális termék jelenik meg a magyarországi borotválkozószer-piacon. Ezek praktikusak és hatékonyak egyszerre.
– A férfiak szeretik a könnyen kezelhető termékeket, de nem szívesen használnak túl sokféle kozmetikumot, ezért előnyben részesítik azokat, amelyek többféle hatását egyesítik – elemzi a trend mögött álló fogyasztói magatartást Rácz Bernadett, a Coty Hungary Kft. junior trade marketing menedzsere. – Például szívesen választanak olyan after shave balzsamot, amely egyszerre nyugtatja, hidratálja és védi a káros környezeti hatásoktól az arcbőrt.
A borotválkozás utáni arcszeszeknél így a fogyasztói tábor ebből a szempontból két pártra szakad. Van, aki a karakteres illatot részesíti előnyben, így az adott termékcsaládból vásárolja meg az „illatszereket:” parfümöt, tusfürdőt, dezodort és after shave-et, míg mások inkább a funkcionalitásra helyezik a hangsúlyt.
– Az adidas éppen erre az utóbbi fogyasztói magatartásra vezette be válaszként az illatközpontú arcszeszei mellé az adidas Active Skincare termékcsaládot, amelyet sportolók közreműködésével fejlesztettek ki – jelzi Rácz Bernadett. – A termékcsaládba tartozik egy borotválkozás utáni bőrnyugtató balzsam és egy hűsítő gél is.
Az adidas after shave-ek új jelmondata: „Ápolás a bőrnek, illat az érzékeknek!”
Sz. L.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én délig
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én, a…
Tovább olvasom >Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >