A baromfiárak csaknem kétszer annyit nőttek, mint a sertésárak
Az AKI vágási statisztikai adatai alapján Magyarországon 145 ezer tonna (élősúly) baromfit vágtak le 2023. január–márciusban, 7,5%-kal többet, mint 2022 azonos időszakában. Ebből a vágócsirke 104 ezer tonnát (+11,1%), a vágópulyka 24 ezer tonnát (–27,4%) tett ki.
A cikk a Trade magazin 2023/6-7. lapszámában olvasható.
A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja mennyiségben 3,1%-kal, több mint 31 ezer tonnára, míg értékben 37%-kal 35,3 milliárd forintra nőtt 2023. január–februárban az előző év azonos időszakához képest. A baromfihúsimport mennyisége 14,4%-kal 15 ezer tonnára, értéke 54,4%-kal közel 15 milliárd forintra növekedett ugyanekkor.
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára 41,8%-kal 514 forint/kilogrammra, a vágópulykáé 46,6%-kal 702 forint/kilogrammra emelkedett 2023 első tizennyolc hetében 2022 azonos időszakához képest.
***
Az Európai Unióban az „E” kereskedelmi osztályba tartozó sertés vágóhídi belépési ára 2,41 euró/kilogramm hasított hideg súly volt 2023 áprilisában, 26%-kal nőtt egy év alatt. Az uniós sertéspiac szempontjából meghatározó vállalatok és vágóhidak sertésárai átlagosan 29%-kal emelkedtek 2023 19. hetében az előző év azonos hetének átlagárához képest.
Az AKI PÁIR adatai szerint a hazai termelésű vágósertés termelői ára áfa és szállítási költség nélkül 879 forint/kilogramm hasított meleg súly volt 2023 áprilisában, ami 22%-os emelkedést jelentett az egy évvel korábbi átlagárhoz képest. A darabolt sertéshús (karaj, tarja, comb) feldolgozói értékesítési ára 22%-kal volt magasabb ugyanebben az összehasonlításban. A KSH adatai szerint a rövid karaj fogyasztói ára 24%-kal, a sertéscombé 6%-kal nőtt ugyanekkor.
***
Az AKI PÁIR adatai szerint a Budapesti Nagybani Piacon a 18. héten a belpiaci kígyóuborka 600 forint/kilogramm ára 26%-kal emelkedett. A belföldi szamócát a vizsgált héten 2450 forint/kilogramm áron kínálták, ami 23%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A fehér spárga 2800, a zöld spárga 3000 forint/kilogramm leggyakoribb áron jelent meg a 17. héten a Budapesti Nagybani Piac választékában. A 18. hétre a fehér spárga ára 1600 forint/kilogrammra, a zöld spárgáé 1700 forint/kilogrammra csökkent.
Az AKI PÁIR adatai szerint a belföldön termelt és belföldön értékesített földrajzi jelzés nélküli, valamint az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok értékesítési ára csaknem 3%-kal 25,5 ezer forintra emelkedett hektoliterenként 2023. január–április között az előző év azonos időszakához viszonyítva.
//
Kapcsolódó cikkeink
Egy év alatt ötödével csökkent a nyers tej ára
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a nyers tej országos…
Tovább olvasom >Alig mérik károsanyag-kibocsátásukat az agrárcégek
Az agrárcégek jelenlegi fenntarthatósági gyakorlatáról képet adó K&H fenntarthatósági index…
Tovább olvasom >Hungarian participation in the „Subgroup on Innovation and Knowledge Exchange” event in Brussels
AKI participated in the „Subgroup on Innovation and Knowledge Exchange”…
Tovább olvasom >További cikkeink
Elkezdődött az év legforgalmasabb időszaka az üzletekben
Elindult a karácsonyi bevásárlási szezon, az élelmiszerláncok várakozásai szerint a…
Tovább olvasom >Black Friday eredmények: A tartós fogyasztási cikkek globális piaca lassulással küzdve zárja az évet
A tartós fogyasztási cikkek globális piaca lassulással küzdve zárja az…
Tovább olvasom >KSH: 7,9 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapjához képest
2023. novemberben a fogyasztói árak átlagosan 7,9 százalékkal haladták meg…
Tovább olvasom >