Francia szőlőbirtokokat vásárolnak a kínaiak
Mivel egyre kevesebb Kínában a megvásárolható földterület, ezért az ottani vállalatok igyekeznek más országokban terjeszkedni. Az elmúlt években növekedett a kínai befektetők érdeklődése a francia földterületek iránt, ez főként a szőlőskertekre és a kastélyok birtokaira koncentrálódik, amikből 150 már az ő tulajdonukban van. A franciák egyre idegesebbek a tendencia miatt – olvasható az agrarszektor.hu-n.
Jack Ma, az alibaba.com alapítója szintén francia szőlősbirtokok boldog tulajdonosa a bordeaux-i borvidéken. 11,8 millió eurót költött tulajdonára, a tranzakcióról az angol Decanter folyóirat számolt be. Egyelőre ezt a tendenciát a 2017-ben hozott törvény nem képes meggátolni. A jogszabály a mezőgazdasági területeket a „land grabbing”-től, vagy „földrablástól” volt hivatott megóvni, de az alkotmányozó tanács részben érvénytelenítette Francois Hollande elnöksége alatt.
Franciaországban egy egyedülálló rendszer, a SAFER gondoskodik arról, hogy a szervezetbe tartozó cégek felügyelhessék a vidéki területfejlesztési terveket, és elővásárlási jogukkal élve megvédjék a francia családi gazdasági rendszert. 2016-ban a SAFER már az eladásra kínált földek 15-20%-át nem tudta megvásárolni. Régebben a szervezet munkatársai (jegyzők, tanácsadók) azt ajánlották a gazdáknak, hogy a föld maradjon az ő magántulajdonukban, céget csak a termelő tevekénységükkel és annak irányításával kapcsolatban hozzanak létre.
Ahol a föld a vállalkozás tulajdonába került, ott ma a kínaiak – a cégen keresztül – teljesen legálisan vásárolhatják be magukat a birtokba.
2017 nyarán a China Hongyang cég 900 hektáros búza- és kukoricatermelésre alkalmas szántóföldi területet szerzett meg. A helyi területfejlesztési szervezet nem tudta érvényesíteni elővásárlási jogát, a befektető a földet az orra elől vásárolta meg. Ugyanez a kínai cég 2016-ban 1700 hektáros mezőgazdasági művelésre alkalmas területbe fektetett be. A felvásárlások nyugtalanságot szülnek, és még azt sem tudni, mit kezdenek pontosan a kínaiak ezekkel a földekkel. Az is probléma, hogy nagyon magas áron történik a vétel, ami felhajtja az árakat. Az irreális összegeket a befektetési céljaik, illetve az adóterhek csökkentése érdekében ajánlják fel a kínaiak.
Ha folytatódni fog ez a tendencia, akkor a birtokrendszer átalakulhat angolszász mintára, ahol a termelőcégek és cégcsoportok tulajdonában van a föld, a gazdálkodók pedig az ő alkalmazottiakká válnak. A mezőgazdasági miniszter, Stéphane Travert jelezte, hogy 2018-ban a kormány egy új törvény kidolgozásával készül reagálni a fennálló helyzetre. (agrarszektor.hu)
Related news
Carrefour offloads another 39 French stores
Carrefour is offloading 39 French – often loss-making – hypermarkets and…
Read more >Yakult to shut factory in China
Yakult plans to move the operations of the Shanghai factory…
Read more >Drop in alcohol consumption in France driven by wine, study says
The fall last year was attributed mostly to a 4.2%…
Read more >Related news
NGM: the government fulfilled its commitment, inflation decreased to 3.7 percent in 2024, which will decrease even further in 2025, to 3.2 percent
The government fulfilled its commitment, bringing down inflation, which had…
Read more >KSH: prices exceeded the values of the same period of the previous year by 4.6 percent in December and by an average of 3.7 percent in 2024
In December 2024, consumer prices exceeded those a year earlier…
Read more >Shell Hungary survey reveals new trends in digital shopping
Smartphones have become an integral part of our daily lives,…
Read more >