Francia szőlőbirtokokat vásárolnak a kínaiak
Mivel egyre kevesebb Kínában a megvásárolható földterület, ezért az ottani vállalatok igyekeznek más országokban terjeszkedni. Az elmúlt években növekedett a kínai befektetők érdeklődése a francia földterületek iránt, ez főként a szőlőskertekre és a kastélyok birtokaira koncentrálódik, amikből 150 már az ő tulajdonukban van. A franciák egyre idegesebbek a tendencia miatt – olvasható az agrarszektor.hu-n.
Jack Ma, az alibaba.com alapítója szintén francia szőlősbirtokok boldog tulajdonosa a bordeaux-i borvidéken. 11,8 millió eurót költött tulajdonára, a tranzakcióról az angol Decanter folyóirat számolt be. Egyelőre ezt a tendenciát a 2017-ben hozott törvény nem képes meggátolni. A jogszabály a mezőgazdasági területeket a „land grabbing”-től, vagy „földrablástól” volt hivatott megóvni, de az alkotmányozó tanács részben érvénytelenítette Francois Hollande elnöksége alatt.
Franciaországban egy egyedülálló rendszer, a SAFER gondoskodik arról, hogy a szervezetbe tartozó cégek felügyelhessék a vidéki területfejlesztési terveket, és elővásárlási jogukkal élve megvédjék a francia családi gazdasági rendszert. 2016-ban a SAFER már az eladásra kínált földek 15-20%-át nem tudta megvásárolni. Régebben a szervezet munkatársai (jegyzők, tanácsadók) azt ajánlották a gazdáknak, hogy a föld maradjon az ő magántulajdonukban, céget csak a termelő tevekénységükkel és annak irányításával kapcsolatban hozzanak létre.
Ahol a föld a vállalkozás tulajdonába került, ott ma a kínaiak – a cégen keresztül – teljesen legálisan vásárolhatják be magukat a birtokba.
2017 nyarán a China Hongyang cég 900 hektáros búza- és kukoricatermelésre alkalmas szántóföldi területet szerzett meg. A helyi területfejlesztési szervezet nem tudta érvényesíteni elővásárlási jogát, a befektető a földet az orra elől vásárolta meg. Ugyanez a kínai cég 2016-ban 1700 hektáros mezőgazdasági művelésre alkalmas területbe fektetett be. A felvásárlások nyugtalanságot szülnek, és még azt sem tudni, mit kezdenek pontosan a kínaiak ezekkel a földekkel. Az is probléma, hogy nagyon magas áron történik a vétel, ami felhajtja az árakat. Az irreális összegeket a befektetési céljaik, illetve az adóterhek csökkentése érdekében ajánlják fel a kínaiak.
Ha folytatódni fog ez a tendencia, akkor a birtokrendszer átalakulhat angolszász mintára, ahol a termelőcégek és cégcsoportok tulajdonában van a föld, a gazdálkodók pedig az ő alkalmazottiakká válnak. A mezőgazdasági miniszter, Stéphane Travert jelezte, hogy 2018-ban a kormány egy új törvény kidolgozásával készül reagálni a fennálló helyzetre. (agrarszektor.hu)
Related news
Serious negotiations are underway to end the tariff war
Only with sincere intentions can we negotiate – this is…
Read more >Drastic price increase for Temun and Sheinen: Trump’s tariff war is having an impact
Starting April 25, products ordered on the Chinese Temu and…
Read more >Carrefour sales under pressure in France and Belgium
Mixed figures from Carrefour in Europe in the first quarter…
Read more >Related news
Márton Nagy: the government would introduce margin restrictions for stores selling household goods
The government may discuss on Wednesday and is expected to…
Read more >More expensive Barbie, thinner Heinz – Trump’s tariffs redraw the global consumer market
The impact of Donald Trump’s tariff policy is affecting more…
Read more >Almost 20 percent cheaper food? The government is satisfied with the results of the margin reduction
“Thanks to the margin reduction, more and more products can…
Read more >