Zuhant az OECD-tagállamok gazdasági teljesítménye a második negyedévben
Az új koronavírus-járvány féken tartását célzó intézkedések következtében példátlan mértékben esett vissza a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 37 tagállamának gazdasági teljesítménye a második negyedévben.
A párizsi székhelyű kormányközi szervezet szerdán közzétett jelentése szerint április-júniusban az előző negyedévhez képest 9,8 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) az OECD-tagállamokban, ami az adatok rögzítésének kezdete óta a legrosszabb adat.
A korábbi rekordot a pénzügyi és gazdasági világválság csúcsán, 2009 első negyedévében mérték, de akkor is csak 2,3 százalékkal esett vissza az OECD-tagállamok gazdasági teljesítménye.
Az idei első negyedévben még 1,8 százalékkal csökkent a GDP, míg a tavalyi negyedik negyedévben 0,2 százalékkal nőtt az OECD-tagállamokban.
Az Európai Unióban, az euróövezetben és a hét legfejlettebb országot tömörítő G7-csoportban is meredeken csökkent a GDP április-júniusban. Legrosszabbul az euróövezet teljesített, ahol az első negyedévi 3,6 százalék után 12,1 százalékkal zsugorodott a gazdaság. Az Európai Unióban 3,2 százalékról 11,7 százalékra, a G7-csoportban pedig 2,0 százalékról 10,8 százalékra gyorsult a reál GDP-csökkenés üteme a második negyedévben.
A hét legfejlettebb gazdaság közül Nagy-Britannia szenvedte el a legsúlyosabb visszaesést a június végével zárult három hónapban: az első negyedévi 2,2 százalék után 20,4 százalékkal csökkent a hazai össztermék. A második helyezett Franciaország gazdasági teljesítménye 13,8 százalékkal zuhant az első negyedévi 5,9 százalék után.
Olaszország GDP-je 12,4 százalékkal, Kanadáé 12 százalékkal, Németországé pedig 9,7 százalékkal csökkent a második negyedévben. Valamivel enyhébb, 9,5 százalékos visszaesést szenvedett el az Egyesült Államok, míg Japán, ahol kevésbé voltak szigorúak a járvány terjedését fékező szabályok, 7,8 százalékos mínusszal zárta a negyedévet.
Éves összehasonlításban 10,9 százalékkal esett vissza az OECD-országok gazdasági teljesítménye a második negyedévben, míg az elsőben 0,9 százalékkal. Az Európai Unióban az első negyedévben mért 2,5 százalékról 14,2 százalékra, az eurózónában 3,1 százalékról 15,0 százalékra, a G7-csoportban pedig 1,3 százalékról 12,1 százalékra gyorsult a GDP csökkenésének üteme. A brit gazdaság teljesített a legrosszabbul, 21,7 százalékos csökkenéssel, az amerikai pedig a legjobban, 9,5 százalékos visszaeséssel. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az OECD feljavította globális GDP-növekedési előrejelzését 2025-re
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) az eddigi 3,2…
Tovább olvasom >Az élelmiszerárak emelkedése a szeptemberi 3,7 százalékról 3,9 százalékra gyorsult októberben az OECD-ben
Gyorsult az infláció a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD)…
Tovább olvasom >Súlyos gazdasági következményei lehetnek az élővilág pusztulásának
Az élővilág védelmének szükségessége, nem csupán etikai, hanem gazdasági szempontból…
Tovább olvasom >További cikkeink
Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >Vállalkozásra szabott csarnokok segítik a KKV-k fejlődését és növekedését
A RaktárAD belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező logisztikai fejlesztő új fejezetet…
Tovább olvasom >