Zsebünkbe nyúlunk, ha kutyákról van szó: 13 millió Ft gyűlt össze rászoruló ebeknek
A Cofidis Kutyaszemmel programja kivételes társadalmi összefogást hívott életre, aminek eredményeként több mint 5000 ember közel 13 millió forintot adományozott rászoruló kutyák támogatására. A programnak köszönhetően 40 állatvédő szervezet 4600 kutyája került jobb körülmények közé. A befolyt összegből többek között kutyaházakat, kennelsort, melegedő konténert, orvosi ellátást és élelmet kaptak a szervezetek.
Európa egyik legnagyobb kutyás országa vagyunk
A Kutyaszemmel program alapját adó országos reprezentatív kutatás szerint imádjuk az ebeket – minden 3. háztartás kutyás -, ennek ellenére közel 10.000 kutya egész életét rácsok mögött tölti. A menhelyeken pedig az egyik legégetőbb probléma az anyagi források hiánya.1 Az összes menhelyre jutó hivatalos támogatás 2019-ben mindössze 40 millió forint volt, emiatt ezeknek az intézményeknek magánadományok nélkül lehetőségük sincs a túlélésre. A helyzetet segítendő indította el a Cofidis a Kutyaszemmel össztársadalmi összefogásra épülő gyűjtési akcióját.
A kampány, ami láthatóan mélyen megérintette a magyarokat, összesen három adományozási szakaszból állt és különböző csatornákon zajlott. Összesen 12 904 858 forint gyűlt össze: 9 639 000 forint online gyűjtésből, 1 801 000 forint sms/telefonhívásokból, 1 464 858 forint pedig az ország 32 pontján, a Cofidis áruhitel partnereinél2 kihelyezett perselyekbe dobott adományokból. A menhelyek a befolyt összeget elsősorban élelmiszerre, állatorvosi számlák és speciális műtétek kiegyenlítésére, működési-, fejlesztési- és infrastrukturális költségekre fordították. Idén még egy problémás területen sikerült az előrelépés: elindult egy ivartalanítási program, ami a nem kívánt kutyaszaporulatok megelőzésére fordított figyelmet, így legalább 1400 kutya nem kerül utcára ebben az évben.
A programhoz számos kutyabarát véleményvezér, újságíró és szakmai partner csatlakozott. Közel 50 ismert ember szállt be, köztük olyan művészek, mint Kamarás Iván, Tenki Réka, Epres Attila, Pokorny Lia, Szinetár Dóra, Keresztes Ildikó és Király Linda. Közel 190 cikk foglalkozott a témával a sajtóban, így a menhelyen élő kutyák nehéz helyzete többmillió emberhez ért el. Neves együttműködők, többek között Csányi Vilmos etológus professzor és Korom Gábor, a Tükör módszer alapítója is szakmai állásfoglalásokkal hitelesítették a program üzeneteit. A program nagykövete, Magyarósi Csaba 4 edukatív videóval szólított meg több mint félmillió embert, testközelből is bemutatva az ország egyik legszegényebb menhelyének helyzetét. A program egyik kiemelt szakmai együttműködője a Noé Állatotthon, akik a kampány indulásakor helyszínt biztosítottak a véleményvezérekkel közös menhelyi kutyasétának és 3 db érzékenyítő videó forgatásának.
A tényleges segítség „kutyaszámokban”:
40 állatvédő szervezet részesült az adományokból
a támogatott szervezetek összesen 4600 kutyát látnak el
30 db tartós, speciális, menhelyek számára fejlesztett kutyaház készült 5 menhely számára
3 db speciális elkülönítésre szolgáló, lábadozó konténerház került 3 menhelyre
2400 kg jó minőségű élelmet szállítottak le 5 menhelyre
23 szervezet kapott halaszthatatlan orvosi műtétekre anyagi forrást
12 szervezetnek nyílt lehetősége infrastrukturális fejlesztésre: új kifutó, területbővítés, villamos hálózat felújítása, javítási költségek
3 menhely rezsi- és bérköltség támogatásban részesült
16 szervezet került a kóbor kutya megelőzési programba, melynek során 164 kutya ivartalanítása történt meg
Köhler Beáta, a Cofidis Marketing igazgatója így nyilatkozott a kezdeményezésről: „A Cofidis legfontosabb értékei közé tartozik a gondoskodás és felelősség, amit kiterjesztettünk a szinte családtagnak számító háziállatok körére is. Ezzel elköteleződtünk a felelős kutyatartás és a menhelyi kutyáknak szóló valódi segítségnyújtás mellett. Tényleges változásokat szeretnénk elérni, ami ezzel a példátlan társadalmi összefogással és a kiemelkedően magas pénzösszeg összegyűjtésével meg is valósult. Idei terveink között szerepel, hogy folytatjuk a megkezdett munkát.”
Wieden Kriszta, a Hangya Közösség képviselője mint a Kutyaszemmel program szakmai partnere hozzátette: „A nagyvállalatok involválódása az állatvédelmet érintő támogatásokban rendkívül alacsony. A jellemző forgatókönyv itthon az, hogy a lakosság és más civil szervezetek a menhelyek elsődleges segítői, a cégek csupán harmadik helyen lépnek be a szerepvállalásba. Ezért is nagy jelentőségű, hogy a Cofidis egy olyan adománygyűjtést támogatott, ami közel 13 millió forinttal 40 menhely munkáját segítette. Ilyen még nem fordult elő a hazai állatvédelmi nonprofit szektorban.”
Kapcsolódó cikkeink
Az Élelmiszermentő Központ adventi jótékonysági akciója
Az Élelmiszermentő Központ Nonprofit Kft. (ÉMK) az Agrárminisztérium támogatásával az…
Tovább olvasom >Akár már 250 forinttal is segíthetünk a rászorulókon – ismét kuponos adománygyűjtés a Tesco áruházakban
15. alkalommal csatlakozott a Tesco az Ökumenikus Segélyszervezet Adventi Adománygyűjtéséhez.…
Tovább olvasom >A vásárlókkal együtt segít a Lidl
A Lidl Magyarország a Baptista Szeretetszolgálat karácsonyi adománygyűjtő kampányához csatlakozott,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >